Podpořte růst kořenů svých řízků a mladých rostlinek přírodními stimulátory ze spíže. Už nikdy nebudete muset utrácet za drahou chemii

Rozmnožte si květiny nebo bylinky řízkováním s pomocí přírodních stimulátorů. Použitím medu či aloe získáte překvapivé benefity. Stimulátor pro růst kořenů si totiž vyrobíte i z přísad ze spíže.

Chcete svým řízkům zajistit optimální podmínky ke startu? Místo chemie můžete použít celou řadu přírodních prostředků v čele s medem, bramborami nebo třeba droždím. Účinných metod existuje hned několik, ovšem každá z nich má svá specifika. Jak je správně používat?

Aloe jako vynikající pomocník

Když se řekne aloe, obvykle se nám ihned vybaví aloe pravá (Aloe vera), ovšem i její další příbuzní v sobě obsahují velké množství účinných látek, takže pokud vám na parapetu roste kupříkladu aloe stromovitá (Aloe arborescens), pak můžete klidně využít tu. Do vody, ve které řízky zakořeňujete, jednoduše nakapejte 3–7 kapek šťávy. Urychlíte tak vývoj kořenů a zabráníte infekci.

Růže

Foto: Pixabay

Hodit se bude i prospěšný med

Čím kvalitnější, tím lepší. Ideální je tedy ten od známého včelaře, ale vystačíte si i s tím běžným. Jednu vrchovatou lžičku rozmíchejte v litru vody. Buďte pečliví a do hotového roztoku vložte řízky na 12 hodin. Stonek ponořte jen do třetiny. Poté mu dopřejte zakořeňování v běžné vodě. I tady se kořeny objeví mnohem rychleji.

Budete překvapeni, jak je účinný stimulátor ze skořice

Ale zapomenout bychom neměli ani na oblíbené koření, které je teď s blížícími se Vánocemi opravdu aktuální – skořice. Do vody stačí vložit kousek kůry a těšit se z jejích antibakteriálních účinků. A jako bonus pomáhá novým rostlinkám i v tvorbě kořenů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/med-skorice-rizkovani-rostlin-30000416.html, https://pestujme.cz/rozmnozit-rostliny-lze-snadno-i-bez-stimulatoru-pomohou-bezne-lecive-prostredky/, https://svetkreativity.cz/tato-metoda-rizkovani-rostlin-pomuze-kazdemu-zahradkari-staci-pouzit-skorici-a-med/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)