Podmáčená půda na zahradě? Zkuste přebytečnou vodu odstranit

Vlhko

Suchá zahrada je nepříjemností, která se dá ale lehce ohlídat tak, že se zaměříte na pravidelnou zálivku. Podmáčená půda je větším neštěstím. Rostliny obvykle lépe tolerují sucho, než kořeny, které jsou neustále namočené. Ty totiž nemají přístup ke kyslíku, což může způsobit zpomalení jejich růstu či dokonce záhubu. Rostliny ve vodě totiž nemohou vstřebávat životně důležité živiny, navzdory tomu, že jsou v půdě přítomny.

Podmáčená půda a její příčiny

Může jít o těžkou jílovitou půdu, která se vyznačuje nedostatečnou propustností. Stojící voda může zůstat také na místech, kde je plochý terén nebo v místech, kde je plocha nejvíce využívána (půda je totiž na povrchu tvrdá a nevsakuje tolik vody). Naštěstí i tento problém může mít řešení. Pokud je půda mokrá z důvodu silných dešťů, ale louže nemizí, budete jim muset pomoci. Slunečné počasí je váš přítel. V tyto dny můžete louže „vymést“ smetákem. Tím proces schnutí urychlíte.

Déšť

Foto: Freeimages

Provzdušnění půdy

Pokud je půda příliš hutná, má tendence k podmáčení. Vzduch a voda jí nemohou procházet, takže voda zůstává na povrchu a přesycuje horní část půdy. Tím rostliny zabíjí. Ideální je použít provzdušňovače, které jsou určeny například pro trávníky. Měly by mít dlouhé a duté hroty. Bohužel půda nesmí být úplně mokrá. Pomoci si ale můžete také tak, že do půdy přimícháte něco, co jí pomůže v lepším odtoku. V případě hutné půdy to je písek nebo dobře vyzrálý kompost (či směs obojího).

Rostliny s hlubšími kořeny

Pokud je půda na vaší zahradě podmáčená obvykle na určitém místě, můžete zde pěstovat rostliny, kterým to až tak nevadí. Jsou to rostliny, které mají hluboké kořeny. I zde je ale třeba zapracovat nejprve na kvalitě půdy přidáním kompostu nebo písku pro lepší odtok vody. Dalším řešením je vytvořit si vyvýšené půdní postele, do kterých zahrnete propustnou půdu.

Přesměrování okapů

Někdy je důvodem podmáčené půdy nevhodně nasměrovaný okap nebo svod vody. Pak je dobré vést tuto vodu ideálně do sběrné nádoby, kde vám poslouží v případě suchých dnů jako voda na zálivku. Nebo jej můžete nasměrovat na místo, kde vám podmáčená půda nevadí. Do půdy můžete též přidat trochu sádry. Jedná se o minerál, který se v zahradě používá ke kypření půdy. Kromě toho napomáhá absorbovat vodu.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/how-to-fix-a-soggy-yard/

https://www.houzz.com/magazine/10-solutions-for-soggy-soil-stsetivw-vs~19793405

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!