Plíseň okurková

Plíseň okurková vám nemusí zkazit úrodu

Okurky patří mezi nejoblíbenější plodiny a nejen v České republice jsou jich plné skleníky i zeleninové záhony. Jedná se o zeleninu, která dokáže dopřát spousty radosti z krásných plodů. Je ale bohužel značně náchylná k plesnivění a neumí se také bránit mnohým škůdcům. Problémy mohou nastat jak ve sklenících, tak i na zahradách. Nejhorší je plíseň okurková označovaná latinsky jako Peronoplasmopara cubensis.  Podívejme se tedy, jak se dá efektivně případným potížím vyhnout. Alternativ je poměrně hodně.

Jak se pozná plíseň okurková?

Na počátku uvidíte na listech patrné žlutozelené fleky, které se budou zvětšovat. Na spodní straně listů vznikne podhoubí šedého odstínu. Listy postupně hnědnou, usychají a rostlina samotná chřadne. Okurky je nezbytné vyvazovat do výšky, aby se nacházeli v místě, kde je minimum vlhkosti. Právě ona se totiž postupně stává živnou půdou pro plíseň. Okurky potřebují dostatek čerstvého vzduchu. V skleníku se vyplatí pořádně větrat. Venku mají optimální prostředí.

Vyšlechtěné speciální odrůdy se vyplatí

Jakousi minimálně částečnou jistotu přináší nové specificky šlechtěné odrůdy okurek. Ty dokážou plísni do značné míry odolávat. I přes napadení mnohdy rostou dále a plodí kvalitní okurky. Plesnivé části je zapotřebí ale kompletně otrhat, jinak se postupně bude plíseň šířit na rajčata a jiné plodiny. A některá z takovýchto odrůd? Třeba Altaj F1.

Plíseň okurková

Chemie proti plísní

Chemických postřiků je spousta. Jen namátkou bychom mohli jmenovat třeba Acrobat, Kuprikol 250 SC či Previcur a Ortiva. Stříká se buď přímo na sazenice, nebo až v době, kdy se začne plíseň okurková objevovat.

Biologické zbraně

Jako první bychom mohli jmenovat chytrou houbu Pythium oligandrum. Ta umí ničit plísně velmi šetrně s tím, že negativně nepoznamená rostlinu. Jde o čistě přirozený proces. Koupíte si prášek Polyversum Biogarden, z něhož si následně připravíte směs, kterou budete rostliny zalévat. Jinak lze takto připravit i postřik.  Babičky používaly postřik složený z 50 g čerstvého strouhaného křenu a 50 litrů vody. Případně volili postřik z mléka, míchaného s vodou 1:1.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. vašek Odpovědět

  moje hobby je zahrada již téměř 50 let, ale plíseň okurková určitě nepřejde na rajčata a jiné plodiny, to je nesmysl. Zalévat houbou Pythium Oligandrum je možno, ovšem desinfikuji jen kořeny, některé houby rozkládá, ale ne všechny plísně. Houba se nerozvádí v rostlině, na listy plíseň normálmě přijde. Dělaly se pokusy ještě v NDR, kdy se stříkala na listy, tady to částečně působilo, ovšem nové listy se musely znovu stříkat a také obnovovat i postřik na starých. Poslední dobou jsem se na internetu dozvěděl, že rozšiřování mšic zabrání nátěr kmenu lepidlem, ovšem mšice má křídla a normálně lítá,že samičí meloun je kulatější a sladší a samčí je podlouhý, nevím ale jakýkoliv samec nemůže mít potomstvo a tvar je daný odrůdou, zahrádkáři, používejte rozum.

 2. Miloslav Odpovědět

  Máte pravdu. V mnohých případech opravdu zůstává rozum stát. Například jsem se také dozvěděl že nejlepší hnojivo na zahrádku je chlévská mrva! To by člověk neřekl!

  1. Karel Odpovědět

   To je pravda, ale kde ji vzít ? Prasata se nevyplatí, pár bobků od králíků nemá cenu, slepice každý nemá, a krávy a bejci co kdysi lidi měli to je pryč. Dneska je všechno v supermarketech,drahý, a ovoce nám padá na zem. Co by NATO řekl pan HAVEL ?

 3. Jitka Odpovědět

  Chytrá houba nefunguje a mléko je k ničemu. Používala jsem ředěné MMS, to zabíralo. Nebo koloidní stříbro, ale musí se stříkat pravidělně každý týden na listy a může se i na plody. Ničemu nevadí a v půdě nedělá neplechu. Chemické postřiky zůstávají v půdě a likvidují žížaly. Postřiky s mědí by se neměly vůbec používat, protože půda nedokáže měď odbourávat a ničí mikroorganismy.

 4. Nácovská Odpovědět

  Co je to za přípravek MMS ráda bych vyzkoušela taky mam problémy s plísní.Letos dost prší a plísen bude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *