Plíseň okurková vám nemusí zkazit úrodu

Plíseň okurková

Okurky patří mezi nejoblíbenější plodiny a nejen v České republice jsou jich plné skleníky i zeleninové záhony. Jedná se o zeleninu, která dokáže dopřát spousty radosti z krásných plodů. Je ale bohužel značně náchylná k plesnivění a neumí se také bránit mnohým škůdcům. Problémy mohou nastat jak ve sklenících, tak i na zahradách. Nejhorší je plíseň okurková označovaná latinsky jako Peronoplasmopara cubensis.  Podívejme se tedy, jak se dá efektivně případným potížím vyhnout. Alternativ je poměrně hodně.

Jak se pozná plíseň okurková?

Na počátku uvidíte na listech patrné žlutozelené fleky, které se budou zvětšovat. Na spodní straně listů vznikne podhoubí šedého odstínu. Listy postupně hnědnou, usychají a rostlina samotná chřadne. Okurky je nezbytné vyvazovat do výšky, aby se nacházeli v místě, kde je minimum vlhkosti. Právě ona se totiž postupně stává živnou půdou pro plíseň. Okurky potřebují dostatek čerstvého vzduchu. V skleníku se vyplatí pořádně větrat. Venku mají optimální prostředí.

Vyšlechtěné speciální odrůdy se vyplatí

Jakousi minimálně částečnou jistotu přináší nové specificky šlechtěné odrůdy okurek. Ty dokážou plísni do značné míry odolávat. I přes napadení mnohdy rostou dále a plodí kvalitní okurky. Plesnivé části je zapotřebí ale kompletně otrhat, jinak se postupně bude plíseň šířit na rajčata a jiné plodiny. A některá z takovýchto odrůd? Třeba Altaj F1.

Plíseň okurková

Chemie proti plísní

Chemických postřiků je spousta. Jen namátkou bychom mohli jmenovat třeba Acrobat, Kuprikol 250 SC či Previcur a Ortiva. Stříká se buď přímo na sazenice, nebo až v době, kdy se začne plíseň okurková objevovat.

Biologické zbraně

Jako první bychom mohli jmenovat chytrou houbu Pythium oligandrum. Ta umí ničit plísně velmi šetrně s tím, že negativně nepoznamená rostlinu. Jde o čistě přirozený proces. Koupíte si prášek Polyversum Biogarden, z něhož si následně připravíte směs, kterou budete rostliny zalévat. Jinak lze takto připravit i postřik.  Babičky používaly postřik složený z 50 g čerstvého strouhaného křenu a 50 litrů vody. Případně volili postřik z mléka, míchaného s vodou 1:1.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.