Platycodon: Fialová kytka, jež zaujme

Platycodon

Platycodon. Tento latinský název mnoha lidem vůbec nic neříká. Milovníci květin jej ale stoprocentně ocení, jelikož na skalce i v záhonu vypadá perfektně. Vědecké jméno této rostliny pochází samozřejmě z latinských výrazů. Jedná se o slovo platys znamenající široký a o výraz kodon, což je v latině ekvivalent pro zvonek. Ano, platyodon je typický nápadnými modrými květy, které mají takovýto tvar. Rod platycodonu je pouze jeden, a to ten, který se vyskytuje v oblastech Číny, Japonska a jihovýchodní Asie. Někdy je platycodon označován v odborných knihách jako Wahlenbergia grandiflora či Campanula grandiflora. U nás jej najdeme pod označením boubelík.

Jak vypadá platycodon?

Vzhledově je platycodon zvláštní především řepovitým kořenem. Právě z něj rostou směrem nahoru silné lodyhy mající přeslenovité listy. Jestliže je lodyha nějakým způsobem narušena, vytéká z ní bílé mléko. Zvonkovité rostliny jsou tímto charakteristické. Na lodyhách se nachází několik květů, jež jsou většinou modré. Existují ale i jiné kultivary. Hezký je fialově modrý Apocyan anebo bílá varianta Album. Pokud chcete světle modrou rostlinu, vyplatí se zvolit Plenum. Výška rostliny bývá tradičně okolo 30 až 40 cm, některé odrůdy mohou mít až 60 cm. Ke květu dochází v červenci a srpnu.

Zásady pěstování platycodonu

Platycodon patří na květinový záhon. Své místo si najde i na skalce. Při vysazování dbejte na rozestup rostlin, který by měl být cca 25 až 30 cm. Pěstovat lze tuto rostlinu na sluníčku nebi v polostínu. Čistě stinná stanoviště platycodon zrovna dvakrát nemusí. Když už rostlinku vysadíte, nepřesazujte ji jinam! Co se týká zeminy, ta by měla být propustná plná živin. Nesmí nikdy kompletně vyschnout. Výborné je u platycodonu to, že je schopen vydržet i mráz, a to do – 30 stupňů Celsia.

Množení platycodonu

Množní je jednoduché prostřednictvím semen. Ta jsou lehoučká a nacházejí se v tobolkách. Koupit lze i sazenici, která se vysazuje v srpnu či září. Jedna rostlina vyjde na nějakých 20 korun.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.