Čechrava: Pěstování trvalky různých barev

Čechrava

Znáte čechravu? Pokud ne, rozhodně se vyplatí s ní seznámit. Tato trvalka krásných zářivých barev dokáže nabídnout nádherné odstíny. Už svůj název získala podle krásných květů, jež vypadají jako čerstvě načechraná ptačí pírka. Co se týká jednotlivých odstínů, mohu být jak růžové, tak i bílé anebo do vínova. Rostlina je velmi odolná a dokáže bez problémů vytvořit velké trsy, jež jsou ozdobou zahrad. Jaké druhy čechravy existují a jak na její pěstování?

Základní druhy čechravy

Původ čechravy je v jihovýchodní Asii. Právě v mnoha lokalitách zde lze najít až 30 druhů čechravy. O jaké se jedná nejčastěji?

Astilbe astilboides

Tento kultivar pochází z Japonska a dosahuje výšky až okolo 90 cm. Její květy jsou sytě bílé a rostlina tvoří větší trsy.

Astilbe x arendsii

Tato skupina čechrav je nejpěstovanější u nás. Její součástí je spousta pěstovaných druhů ve spoustě odstínů.

Astilbe chinensis

A co taková čínská čechrava? Tento druh pochází z Koreje a Číny. Nabízí růžovofialové kvítky a kvete úplně nejpozději ze všech. Umí odolat i delším obdobím sucha.

Astilbe crispa

Tato čechrava se dorůstá pouhých 15 cm, nicméně odměnou za vaši snahu budou tmavě růžové květy.

Čechrava

Zásady pěstování čechravy

Čechravě se daří pouze za určitých podmínek. Stanoviště by mělo být ve stínu nebo v polostínu. Půdní podklad volte hlubší a snažte se jej udržovat ve vlhkosti. Nezapomeňte ani na správné pH prostředí. To by mělo být poněkud kyselejší. Pozor na jílovité půdy s minimem živin a potřebných látek. Zeminu vylepšíte bez problémů rašelinou. Výborný je přídavek hnojiva schopného vytvořit kyselé prostředí. Rostliny se vyplatí jednou za 5 let omladit. Optimálně na jaře je probereme, odstraníme uschlé výhony a zpět vysadíme pouze ty nejsilnější rostliny.

Rozmnožování čechravy

K rozmnožování postačí pouze výsev ze semínek. Pokud budete chtít křížence, bude je zapotřebí množit vegetativním způsobem. Vše se řeší dělením trsů anebo oddenků. Nařízneme je takovým způsobem, aby každý měl jedno či více oček. Dáme je do půdy a necháme v květináčích či ve volné půdě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.