Pieris: Ve znamení barevných proměn

Pieris

Pieris, českým jménem hořčík se u nás pěstuje teprve 15 let, ale i hned si tento stálezelený kvetoucí keř získal oblibu mnoha pěstitelů.  Pieris pochází z hornatých oblastí východní a jižní Asie.  Některé druhy jsou však původem i ze Severní Ameriky nebo Kuby.

7 druhů

Rod Pieris má sice jen 7 druhů, ale o to jednodušší je výběr.  Všechny druhy bohatě kvetou v odstínech bílé a růžové. Od brzkého jara mají zvonkovité květy v hustých dlouhých hroznech.  Původní druhy dorůstají od půl metru do tří metrů výšky. Zvláštností tohoto rodu jsou barevné rašící listy a je jedno jestli se jedná o odrůdy pestrolisté nebo zelené, nové výhony mají vždy oranžovou až červenou barvu listů. V zimním období zase některé druhy mění bílé lemy listů na růžové.

Pieris

Pieris a pěstování

Co se týká pěstování  pieris má obdobné nároky jako např. azalky nebo pěnišníky, navíc se s nimi dá dobře kombinovat ve výsadbách.  Pieris preferuje vlhčí zem, ale ne přemokřené půdy. Ty mu právě naopak neprospívají. Ani stanoviště na přímém slunci není pro pieris ideální.  Má totiž rád místa chráněná větrem. Sžívání se rostliny s novým stanovištěm usnadníte, když při výsadbě nezapomenete na kvalitní kompost a dobrou kyselou rašelinu. Dost významnou roli hraje také podzimní zálivka. Zimy se bát nemusíte, protože pierisy jsou mrazuvzdorné a skvěle snáší naše zimní podmínky. Jediné co by jim mohlo vadit, jsou holomrazy.  Proto není na škodu opařit na zimu rostliny nastýlkou z rašeliny či slámy.

Kam se keř pieris hodí?

Nejvíce se pierisy hodí do skalek mezi již zmíněné azalky a pěnišníky. Pěstovat však můžete pierisy i v nádobách.  Do malých zahrad se hodí pieris japonica neboli pieris japonský, vysoký 30 až 60 cm s bílými květy, které kvetou od března do května.  Nově rašící listy jsou velmi výrazné oranžové barvy.  Oblíbený je v zahradách také kultivar ‘Carnaval‘ s červenými rašícími listy a žlutozeleným olistěním. V zimě se u tohoto kultivaru, může barva olistění změnit na žlutorůžovou. Tak či tak svou pozornost upoutá v každém ročním období.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.