Pěstujte borůvky! Jde to i v nádobách

Borůvky

Mysleli jste si, že borůvky můžete pěstovat pouze v zahradě? Tak to jste se spletli. Existuje spousta druhů borůvek, které si můžete vysadit do nádob a i v nádobách je úspěšně pěstovat. Tuto možnost mohou využít zejména ti, kteří žijí na bytě, ale mají dostatek prostoru (ideálně na balkoně), ale také lidé, kteří mají zahrádku, ale chtějí mít větší možnosti při ochraně svých borůvek například před ptáky. Přečtěte si, jak je to snadné.

Proč pěstovat v nádobách?

Už výše jsme uvedli dva důvody, proč se lidé rozhodnou pěstovat borůvky v nádobách: je to bydlení v bytě bez zahrady a snazší ochrana borůvek před ptáky a jinými zvířaty. To ale není všechno. Borůvky, které pěstujeme v nádobách, jsou také odolnější vůči chorobám a sklízí se mnohem snáz. Jistě oceníte také to, že v případě potřeby je můžete snadno přenést na jiné místo, ať už máte zahradu nebo ne.

Borůvka

Borůvky: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na pěstování v nádobách?

Velice důležitý je samotný výběr nádoby. Ta by měla být opravdu velká a měla by mít drenážní otvory (rostliny staré pět let potřebují nádobu o objemu minimálně 45 litrů). Jako zeminu použijte půdní směs určenou pro rostliny, které milují kyselou půdu – to jsou například azalky nebo rododendrony. Další možností je smíchat písčitou půdu s rašelinou a kompostem. Svou borůvku vložte do nádoby a dobře zalijte. Pro udržení vlhkosti je dobré použít mulč. Poté, co rostlinu zahrnete zeminou, ji umístěte na slunné místo. Ačkoli borůvka miluje slunce, důležité je také udržovat vlhkou půdu.

Zazimování borůvek

Obvykle není nutné borůvky v květináčích přes zimu nikam přemisťovat. Odrůdy, které se u nás běžně prodávají, jsou dostatečně odolné, aby zvládly i teploty až do -16 °C. Přestože borůvky mají schopnost snášet českou zimu dobře, není to pro ně ideální prostředí. Vhodným řešením, jak zazimovat své borůvky je například to, že je zapustíte do půdy (i s nádobou, ve které je pěstujete). Dobré je také to, že svou nádobu můžete chránit vhodným izolačním materiálem, který jednak ochrání borůvku před mrazem, jednak také před vysycháním (vhodné jsou juta, chvojí, sláma, polystyren, bublinková fólie). Nezapomínejte na to, že borůvky nesmí nikdy vyschnout, a proto jim dopřávejte vodu i v zimě – sledujte vlhkost zeminy a v případě potřeby borůvky zalijte.

Borůvka: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!