Pěstujete okrasné keře v nádobách? Ošetřete je řezem. Kdy je správná doba na prořez a jaká je optimální technika?

Bougainvillea

Okrasné keře v nádobách: Nejsou to jenom květiny, které mohou přinášet krásu například do vašich zahrad, nebo i na vaše balkony, nebo vaše terasy. Dnes se dají snadno pěstovat také různé okrasné keře. Nemáme na mysli ty klasické, ale ty které se pěstují v nádobách. Díky tomu je můžete snadno umístit kamkoliv chcete. A v budoucnu i přesunout. Pokud toužíte po tom, aby vypadaly dokonale, je třeba myslet na správné ošetření pomocí řezu. Jak na to a kdy je ta pravá doba?

Stálezelené keře

Řezem lze tvarovat stálezelené okrasné keříky a v nádobách. I jiné dřeviny, jako buk, tis, cypřiš či myrtu obyčejnou (Myrthus communis), můžete nyní před zimou poslední jednou řezat a tvarovat. Neprovádějte řez, kdy svítí slunce, raději vyčkejte, dokud bude zataženo. Právě sluneční paprsky by mohly způsobit to, že daný řez zahřejí a dané místo najednou uschne. Místo nového výhonku by zde byl jenom suchý pahýl.

Durman

Foto: Pixabay

Bugenvilea a řez

Po odkvětu bugenvileu zkraťte výhonky o polovinu, čímž podpoříte růst nových postranních výhonků a rostlina bude mít kompaktnější vzhled. Pokud jste ještě neostříhali levanduli, odstraňte z ní měkké konce výhonků. Na starších rostlinách často hnědnou a usychají celé větvičky. Tyto odumřelé části odstřihněte, aby neuhynula celá rostlina. Pokud to neuděláte, může se tento stav rozšiřovat dále. To se podepíše na zdraví celé rostliny, která může být následně dokonce i odsouzena k zániku.

Pozor na jedovaté šťávy!

Okrasné keře jako oleandr, durman (Brugmansia suaveolens) či Lycianthes rantonnetii obsahují jedovaté šťávy, proto si při řezu nebo odstraňování květů natáhněte ochranné rukavice. Pokud byste top neudělali, hrozí vážné potíže. Nejenom v tom směru, že může dojít k výraznějšímu poškození vaší kůže. Zapomínat nelze také na to, že když si například otřete obličej nebo pusu, mohou se tyto látky dostat do očí, nebo dokonce do vašich úst.

Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-294153-okrasne-dreviny-na-balkon-a-terasu-do-nadob, https://www.magazinzahrada.cz/10-drevin-ktere-se-hodi-do-nadob/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)