Pěstování rybízu: Zdvojnásobit úrodu můžete jednoduše pomocí domácí ingredience

Červený rybíz

Milujete rybíz a nedokážete si bez něj představit léto? Aby ne, skvělé kyselé kuličky se hodí nejen pro přímou konzumaci, ale také do různých salátů. Dát si třeba takovou rybízovou zmrzlinu z čerstvého rybízu rozhodně stojí za to. Takto bychom ale mohli najít spousty jiných dobrot v čele s rybízovou bublaninou. Pěstování rybízu není nijak složité. Přesto se vyplatí znát nějaké základní triky pro zvýšení úrody. Vynikající jsou hlavně mnohá ryze přírodní hnojiva, která máte doma a třeba o tom ani nevíte.

Obyčejný bramborový škrob jako skvělý životabudič 

Hodně dobrou volbou pro povzbuzení rybízu je bezesporu bramborový škrob. Obsahuje poměrně velké množství draslíku, který rybíz nepochybně potřebuje. Pokud pohnojíte rostlinu bramborovým škrobem, zabezpečíte jí na jaro dostatek potřebných látek pro její správný růst. Plody se bodu lépe rozvíjet a měly by být také sladší. Příprava hnojiva není nijak složitá. Stačí přidat dvě lžičky škrobu ke každému keříku. Jinak je možné rozpustit ony 2 lžičky škrobu ve 3 litrech vody a poté keříky zalít.

škrob

Foto: Pixabay

Ideální je kombinace škrobu s popelem

Zajisti ještě lepší úrodu lze tak, že budete kombinovat škrob a popel. Jedná se o velmi levné, rychlé a pohodlné řešení. Jak škrob, tak popel dokážou stimulovat růst větví, takže samotné bobulky rybízu budou ve finále hodně velké. Samozřejmostí u nich bude také poměrně vysoká sladkost.

Dřevěný popel

Foto: Pixabay

Jak na roztok z popelu?

Jednoduše. 3 litrové nádoby s popelem smícháme s vodou v kbelíku a necháme 2 dny odpočívat. Následně se roztok ředí teplou vodou v poměru 1:10. Ke každému keříku by pak měly přijít zhruba čtyři kbelíky tohoto hnojiva. Vynikající je mimo jiné třeba také na maliny a podobné rostliny.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.