Pěstování orchideje ve skle: Návod krok za krokem

Orchidej ve skle

Ne každý si může dovolit investovat do skleníku, který by umožnil pěstování i náročnějších druhů orchidejí. Díky pěstování orchidejí ve skleněných nádobách můžete dosáhnout podobného mikroklima, jako při pěstování ve skleníku. Díky tomu si můžete dovolit pěstovat i náročnější druhy. Na trhu je dostupných hned několik druhů skleněných nádob: skleněná koule, váza, koule na stopce a další zajímavé tvary. Květinu můžete obklopit mechem, listy nebo ozdobnými větvičkami a získat tak velice zajímavý efekt.

Péče o orchideje ve skle

Na jaře je třeba zbavit kořeny zbytků substrátu. Prohlédněte kořeny. Všechny ty, které se zdají poškozené nebo nemocné, odstraňte. Připravte si skleněnou nádobu. Na její dno dejte tenkou vrstvu keramzitu. Ten vytvoří drenážní vrstvu, díky které nebudou kořeny stát ve vodě. Poté do středu nádoby dejte orchidej. Nyní začněte nádobu plnit substrátem, který se snažte dostat mezi kořeny. Pomoci vám může zaklepání nádobou o podložku, díky čemuž substrát „zapadne“ mezi kořeny. Vršek substrátu můžete ozdobit například mechem (pozor, ne všechny druhy orchidejí tento typ ozdob snáší).

Orchidej ve skle

Foto: Freepik

Zajištění kořenů

Orchideje obvykle pěstujeme s podporou, protože v okamžiku, kdy vykvete, hmotnost výhonků se zvýší. To by mohlo vést ke zlomení stonku. Podpora ve formě například bambusového kůlu tomu může zabránit. Dále dochází k zajištění kořenů (naklápění rostliny by mohlo poškodit kořeny). Pokud orchidej kvete, není vhodné ji přesazovat. Rostlina se totiž soustředí zejména na vývoj květů, takže při přesazení se kořeny nemusí vhodně adaptovat. A to způsobí odumření rostliny.

Orchidej Vanda

Pro pěstování ve skle se skvěle hodí právě orchideje Vanda. Tyto rostliny dosahují v ideálních podmínkách klidně i 2 metry. Dostupné jsou ale také hybridy, které jsou vysoké asi 60 cm. Ty jsou pro pěstování v interiéru nejvhodnější. Listy rostliny rostou po délce stonku a v jejich paždí se objevují různobarevné květy. Ty mohou mít různé barvy: růžovou, fialovou, žlutou nebo klidně i kombinaci různých barev.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/storczyk-w-szkle-krok-po-kroku-odmiany-uprawa-pielegnacja/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!