Pěstování okurek v pytlích: Úroda bude vyšší a ušetříte prostor

Okurky

Bydlíte v bytě a nemáte zahrádku? Nebo zahrádku máte, ale už nemáte místo pro další rostliny? V takovém případě můžete pěstovat zeleninu v pytlích, a to klidně i na balkoně. Stačí dodržet několik pravidel a úrodu můžete mít klidně větší než ze zahrady. Stejně tak lze pěstovat i okurky. Jak na to, aby byla úroda opravdu bohatá?

Okurky na balkon

Některé okurky jsou více vhodné pro pěstování na balkoně, jiné jsou zase méně vhodné. Obecně lze však říci, že existují druhy, které na slunném balkoně hezky porostou. Například Emilie F1, Ministars F1 či Charlotte F1. Při výběru semen se určitě poohlížejte po těch, které mají na obalu uvedeno, že jsou vhodné pro pěstování v nádobách. To stejné platí také pro sazenice. Pokud se rozhodnete, že koupíte přímo sazenice, dívejte se na štítek, který by měl být součástí každého květináče. 

Pak už stačí jen pořídit silný pytel, například pěstební pytel nebo klidně i plastový. Záleží jen na vás, kolik peněz za něj budete chtít dát. Je třeba však počítat s tím, že plastové pytle vydrží jednu sezonu, kdežto pěstební pytle z textilie vydrží déle. 

Foto: Pixabay

Semena a sazenice okurek

Semena okurek, která byla ošetřena stimulanty, rovnou vysejte do substrátu. Pokud ne, předem je namočte. Pytel naplňte substrátem a semínko pouze zatlačte ho zeminy tak, aby nebylo vidět. Substrát nezapomeňte zalévat, ale dávejte si pozor na přemokření.

Okurky však nemusíte pěstovat ze semen, v zahradnictví lze koupit sazenice. Pokud se pro ně rozhodnete, přesaďte je opatrně do pytle a zalijte. Pozor si však dávejte na poškození kořenového systému, abyste jej nepoškodili, rostlina by mohla uhynout. Při přesazování také nezapomeňte na oporu. 

Okurky
Foto: Pixabay

Okurkám dopřejte správnou péči

Pytel se sazenicemi byste měli umístit na slunné místo, které bude chráněno před větrem a deštěm. Pozor si dávejte na přemokření substrátu, které by mohlo vést k rozvoji plísňového onemocnění u rostliny. Horní část zeminy by měla mírně proschnout, potom můžete okurky zalít. Jednou za týden okurky můžete také přihnojovat. Vhodná bude například jícha. Během růstu se také zaměřte na takzvané zálistky, které najdete za prvním listem a odstraňujte je. 

Zdroj: https://che.supermg.com/zahradn%C3%AD-rostliny/13577-p%C4%9Bstujeme-okurky-v-pytl%C3%ADch-pro%C4%8D-je-tato-metoda.html, https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/jak-pestovat-okurky-na-balkone

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)