Gastérie

Pěstování gastérie

Rod Gasterií pochází z Jižní Ameriky a do tohoto rodu řadíme až 80 druhů. Tyto sukulentní a pokojové rostliny se hodně podobají známější rostlině aloe, která patří do stejné čeledi. Mezi nejznámější druhy patří např. Gasteri armstrongii, Gasteria verrucosa  či Gasteria carinata.

Jak je poznáme?

Výška rostliny se odvíjí podle druhu, většinou okolo 15 až 50 centimetrů. Květou jsou zelené, často dvoubarevné skvrnité. Povrch některých druhů je lesklý a hladký, jiné druhy však mohou mít listy drsné a hrbolaté. Na vrcholcích dlouhých tenkých stvolů vyrůstají drobné květy. Ty jsou obvykle bílé či načervenalé a uspořádány v hroznech.

Nároky na pěstování

Rostliny rodu Gasteria  jsou ve většině případů dost podobné a vyzná se v nich asi jen skvělý pozorovatel a znalec. Nároky na pěstování mají však všechny druhy stejné. Na rozdíl od jiných sukulentů nebo alespoň od velké většiny z nich, nevyžadují mnoho světla. Přímé slunce může pro ně být dokonce až nepříjemné. Pokud tuto informací nevíte, při pěstování určitě záhy zjistíte, neboť listy Gasterie zfialoví, částečně omezí růst nebo se mohou objevit i spáleniny. Listy Gastéríí  totiž rostou pomalu a stejně tak pomalu odrůstají. Ideálním stanovištěm je tak polostín a místo, kde slunce celý rok nezasvítí. Co se týká vody, té Gasterie příliš nepotřebují, protože díky tuhým listům si umějí vodu uchovat.  Zalévat tedy jen nárazově a v zimním období a chladnějších místnostech nezalévat vůbec v bytových podmínkách jednou za 2-3 týdny.

Množení

Stejně jednoduché jako pěstování je i množení.  Většina druhů vytváří totiž množství odnoží. Druhy drobnější jich mají většinou více než ty robustnější. Existují však i druhy rostoucí solitérně v podstatě po celý svůj život.  Například Gasteria armstrongii, která je známá především pod názvem ,,Čertův jazyk ‘‘. Jedná se o rostlinu asi jako jedinou od ostatních druhů naprosto odlišitelnou, kterou však musíme množit je generativně výsevem semen. Až se vám podaří své namnožené  Gasterie vypěstované, můžete je sdílet i prostřednictvím sociálních sítí nebo se podívat na ostatní výpěstky při zadání Gasteria ‘flow‘.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *