Pes nejí a nepije: banalita nebo závažný problém

Pes sám

Chvíle strávené s domácím mazlíčkem nejsou vždy jen radostné. Může se stát, že budete řešit závažné problémy, které pes způsobil. I ty jsou však nic oproti tomu, když váš miláček ztratí chuť k jídlu. V některých případech může jít o dočasný problém (stejně jako lidé může i pes trpět několika denní nevolností – když je vám špatně nejíte a nepijete), jindy ale může jít o projev závažného onemocnění. Není hned důvod navštěvovat veterináře, avšak rozhodně svého mazlíčka bedlivě pozorujte.

Nevolnost

Důvodů, proč pes nejí, může být několik. Ten nejbanálnější je, že jste mu zakoupili nové krmivo, které mu vůbec nejede. V takovém případě postačí vrátit se ke značce, která psovi chutnala. Nechutenství u psa může být jen důsledkem předchozího přejídání nebo toho, že pes sní něco, co neměl. Proto je třeba mít se na pozoru a nenechat svého psa na procházce všechno olizovat a žvýkat. Obecně platí, že pokud jídlo a pití pes odmítal jen jeden den, není třeba se něčeho obávat. Pozorujte však, zda nechutenství vašeho psa nedoprovází další příznaky.

Psí žrádlo

Foto: Pixabay

Stres u psa

Dalším důvodem, proč pes odmítá jíst a pít, je stres. Ten je u psa způsoben změnou prostředí, steskem po majiteli nebo také příchodem nového člena rodiny. V některých případech je tento stres doprovázen tím, že pes nechce přijít do kontaktu s lidmi nebo naopak nechce být sám. Takové situace mohou být složitější, nicméně za nějaký čas by se s nimi měl pes vypořádat. Pokud bude hladovka trvat dlouho, navštivte veterináře.

Další příčiny

Pokud pes nežere několik dní, je třeba navštívit veterináře. Příčiny totiž mohou být skryté a páníček je neumí odhalit. Pes může mít například problémy s chrupem, dýchacím ústrojí, podráždění sliznic nebo onemocnění krku a jícnu. Takové problémy odhalí veterinář a navrhne správné řešení. Obvykle je poznáme tak, že pes jeví chuť k jídlu, přijde k misce, dokonce i ochutná, ale kvůli bolesti jíst přestane. Další příčiny jsou onemocnění trávicího systému, infekce, onemocnění vnitřních orgánů, bolesti či dokonce rakovina.

Proč pes nepije?

Jestliže existuje tolik důvodů, proč pes nežere, existuje ještě více důvodů, proč nepije. Následkem toho může být zhoršený stav kůže či dásní. V důsledku dehydratace může být náchylnější k nemocem. V případě, že pes odmítá pít, je třeba navštívit veterináře. Tekutiny je důležité do psa dostat. Vyhněte se ale násilným metodám, jako je použití injekční stříkačky. To může situaci ještě zhoršit. Pitný režim psa můžete povzbudit tak, že vodu smícháte s granulemi, nebo jiné pokrmy pro psa zředíte vývarem z masa. Pokud si pes rád hraje ve vodě (a je k tomu počasí) můžete do něj dostat vodu i hrami ve vodě.

Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-pies-nie-chce-jesc-i-pic-co-robic,nId,5705134

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!