Péče o maliník na podzim vám zajistí úrodu v příštím roce

Maliny

I když si maliník poradí sám, s trochou péče vám může lépe a zdravěji růst. Pravdou je, že o domácí maliník se vyplatí pečovat, a to ještě na začátku října. Trocha péče, kterou nyní provedete, se vám může projevit větším množstvím plodů v následující sezóně. Základním aspektem péče o maliník je řez. Můžete mu přidat také hnojivo, ale dejte si pozor: pouze podzimního typu. Hnojení se vyplatí přidat raději až na jaře.

Maliník vyžaduje řez

Řez maliníku není žádná věda, problémem je ale to, že jednotlivé druhy maliníku mohou vyžadovat trochu odlišný řez. Obecně se řez provádí na podzim (můžete ale i na jaře) poté, co všechny listy opadaly. Druh svého maliníku můžete poznat snadno. Jsou totiž jenom dva. Jednoplodící a remontantní. A od toho se odvíjí také správná péče o ně.

Maliny

Foto: Pexels

Jednoplodící druh a péče o něj

Jedná se jednoplodící maliník, který vyprodukuje plody a pruty, na kterých plody zrály, následně odumírají. Rostlina samotná ale produkuje další pruty, na kterých v následujícím roce bude úroda. Jejich řez můžeme provádět už na podzim. Nenechte se svést jednoduchostí, a neřežte maliníky u země. U země odřežte dvouleté výhony (jdou poznat podle barvy a kůry prutu). Nové výhonky zkontrolujte, a poškozené nebo nemocné odřežte. Pokud se vám i nyní zdá keř příliš hustý, proveďte prosvětlující řez. Obecné pravidlo zní, že na 1 m2 bychom měli ponechat asi osm výhonů.

Remontantní maliník a jeho péče

Remontantní maliník plodí podstatně delší dobu, klidně až do podzimu či prvních mrazíků. Po zimě na stejných prutech budou růst plody, proto se nevyplatí je ořezávat. Poté, co maliny podruhé odplodí, jejich pruty už odumřou. Proto tento druh maliníku raději prořezáváme až na jaře.

Podpora růstu prutů

Pokud jsou pruty dlouhé, hrozí jejich polámání. To se samostatně může negativně projevit na úrodě. Proto je vyvažte k opoře, což může být plot, zahradnická mřížka nebo jen dvě tyče, mezi které natáhnete provázek. Maliník je mrazuvzdorný, takže jej nemusíte jinak zajišťovat. Pouze v případě velice silných mrazů je můžete přikrýt prodyšným materiálem nebo použít mulč.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/maliny-na-podzim-30001013.html

https://hub.suttons.co.uk/gardening-advice/how-to-grow-autumn-fruiting-raspberries

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!