Padání květů u rajčat: různé příčiny a možná řešení

Květy rajčat

Padání květů rajčat může být způsobeno hned několika důvody. Tento problém patří mezi velmi časté a rozhodně je důvodem ke znepokojení. Pokud nebude mít rostlina žádné květy, nemůžete přece sklízet žádná rajčata. Spousta lidí má za to, že někdy květy opadávají zcela bezdůvodně. S naším průvodcem se vám ale může podařit odhalit důvod opadu květů, čímž zvýšíte své šance na nalezení vhodného řešení.

Teplotní výkyvy jsou nejčastější příčinou padání květů

Kolísání teplot a extrémní teploty (příliš vysoké nebo příliš nízké) mohou být důvodem opadu květů. Teplota vyšší než 29,5 °C ve dne a i v noci může způsobit opad. Také teploty pot 13 °C mají stejný účinek. Krátké období extrémních teplot by rostlině vadit nemělo. Pokud by ale teploty byly dlouhodobě mimo teplotní rozsah 21 až 29,5 °C, pak to může znamenat padání květů. Důvodem je to, že rajčata se snaží o přežití. Tento problém je možné minimalizovat vhodně zvoleným místem pro pěstování. Hodit se může stín v době, kdy je nejsilnější slunce (od stromů, plotů, zdí).

Květ rajče

Foto: Pixabay

Problémy s opylením

Neopylené květy časem opadají. Pomoci si můžete ručním opylením: jemně zatřeste rostlinou nebo poklepejte na květy. Použít můžete i malý štětec, kterým budete sbírat pyl podobně jako opylovači. Štětec by měl být čistý a vždy byste jej měli použít pouze na jednu rostlinu. Nebo se můžete pokusit nalákat opylovače do své zahrady – vysaďte květiny, které jim voní, jako je zimolez nebo lilie.

Nedostatek vody

Zálivka by měla být častá, pomalá a hluboká. Jedině tak se může vytvořit silný kořenový systém. Zaléváme na půdu k základně rostliny, vyhýbáme se listům rostliny. Zaléváme ideálně ráno, kdy je ještě chladno. Voda se méně odpařuje, čímž šetříte vodou. Pomoci může mulčování, které udržuje vlhkost v půdě.

Vlhkost

Také vzdušná vlhkost může způsobit potíže. Je-li příliš vlhko, pyl je nalepen v květu a vzniká riziko plísní. Nízká vlhkost a sucho způsobí to, že pyl je lepkavý. To znamená jediné: problémy s opylováním. V případě, že je příliš sucho, můžete porušit pravidlo horního zavlažování – jemně zalévejte rostliny rajčete (ideálně jemným rozprašovačem).

Nesprávné množství hnojiva

Pokud použijete hnojiva více, než je běžné, nebo si vyberete nesprávný druh, může dojít k nadmíře dusíku. Tento prvek je potřebný ve fázi raného růstu rajčat. Podporuje tvorbu zelených částí rostlin a podporuje proces fotosyntézy. Může ale způsobit to, že na tvorbu květů nebude mít rostlina energii, protože ji bude směřovat právě na vytváření zeleně. To může způsobit, že se květy nevytvoří, nebo opadají (když už vznikly). Hnojiva tedy používejte vždy podle pokynů výrobce.

Škůdci a choroby

Také škůdci a choroby dokážou v rostlině vytvořit stres, který způsobí to, že se rostlina přepne do režimu přežití. Tím pádem shodí květy, aby si zachovala více energie. Pravidelně odstraňujte odumřelé a nemocné části rostlin, používejte pouze čisté zahradnické nářadí, zalévejte správně.

Zdroje info:

https://www.zahradni-web.cz/opadavani-kvetu-rajcat-mozne-priciny-a-reseni/

https://www.tomatobible.com/tomato-flowers-dropping/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!