Ozdobnice poslouží jako předěl zahrady i solitér

Tato tráva se snadno pěstuje, stačí jí jen dostatek slunce – potom nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Potřebuje také úrodnou, vlhkou a dobře odvodněnou půdu. Vybrat si lze z mnoha kultivarů – od nízkých druhů na obrubu záhonů až po vysoké solitéry nebo kousky třeba do živého plotu.

Opravdový úspěch při pěstování vám zajistí správná péče. Dbejte na odstraňování plevelů, dokud se trsy dostatečně nerozrostou. Zalévejte podle potřeby – má-li ozdobnice (Mischantus) příliš málo vody, zkroutí listy. Půdu okolo ní opatřete vhodným mulčem nebo pokrývkou (kůra, rašelina, piliny, dekorativní štěrk apod. A na konci podzimu ji prohlédněte a zvadlé či nepříliš atraktivní části odstraňte.

Nejzajímavější druhy ozdobnice

Ozdobnice cukrová (Mischantus sacchariflorus)

Dokáže dorůst do výšky až 150 cm. Vytváří silné podzemní výhony, takže se vyplatí pěstovat ji v ohraničeném prostoru. Potěší i působivým nadýchaným květenstvím. Na podzim pak získá pěknou, světle hnědou barvu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ozdobnice „Adagio“

Opravdu malá odrůda ozdobnice, která dosahuje výšky jen nějakých 50–60 cm, přičemž květenství jsou vysoká okolo 80 cm. Úzké listy jsou šedozelené, kvetoucí stébla pak mají růžový odstín. Ozdobnice „Adagio“ vyžaduje úrodnou a trvale vlhkou půdu a slunnou pozici. Doporučuje se proto zejména k výsadbě u zahradních rybníčků nebo jiných dekorativních vodních ploch. Krásná zůstává i přes zimu, ostříhat jí stačí teprve na jaře.

Ozdobnice „Silberfeder“

Tato opravdu rychle rostoucí mohutná odrůda vytváří velké husté trsy, vysoké často až 150 cm. Úzké listy zdobí úzká bílá středová linka. Květy vytvářejí stříbřitě bílé, nadýchané laty (mají asi 20-40 cm na délku) a na rostlině se objevují v srpnu. Vypadají perfektně i v zimě, opět tedy s jejich údržbou můžete počkat do jara. Ozdobnice „Silberfeder“ potřebuje úrodnou, trvale vlhkou půdu. Mladší sazenice se pak vyplatí na zimu pokrýt vrstvou chvojí. Bývají citlivé na mráz. Jakmile však zesílí, už se bez této berličky obejdou.

Ozdobnice čínská „Zebrinus“

Miscanthus sinensis, česky ozdobnice čínská ve své variantě „Zebrinus“ patří k těm největším a nejpůsobivějším zástupcům svého druhu. Opravdu rychle roste a dosahuje výšky i přes 200 cm. Chlubí se širokými, velmi efektními zelenými listy, jež pokrývají půvabné žluté pruhy. Kvete až v říjnu, takže její červenohnědá květenství lze u nás spatřit spíš výjimečně. Vyžaduje úrodnou, trvale vlhkou půdu. Mladší rostliny také vyžadují krytí na zimu. Vypadá nejlépe vysazená jednotlivě, a to zejména na březích vodních ploch. Údržba je pak pro maximální odolnost proti mrazu doporučována až v březnu.

Ozdobnice „Flamingo“

Tato varieta tvoří husté shluky s úzkými ztuhlými listy, chlubícími se jasně viditelným bílým středovým pruhem. Dosahuje výšky cca 100 cm. Ceněna jsou na ní zejména originálně vyhlížející květenství (dorůstající do výšky 2 m) v růžové barvě, která postupem času hnědne a nakonec zestříbří. Vyžaduje vlhkou, úrodnou půdu a slunnou nebo mírně stinnou polohu. Opět doporučujeme zimní zakrytí mladých rostlin.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)