Maliník: vyberte si tu správnou odrůdu

Není malina jako malina. Odrůdy můžete volit podle toho, kdy je chcete sklízet. Nejdříve lze maliny sklízet koncem června. Můžete si ale vybírat i takové odrůdy, které budou odolné vůči některým chorobám. Každá odrůda se vyznačuje jinačí plodností, každý maliník může mít také jinak veliké plody, které navíc mohou trochu jinak chutnat. Vybírejte také podle toho, zda maliník potřebuje oporu či ne.

Aroma Queen

Tato odrůda je dvakrát plodící, poskytuje krásné červené plody. Plody jsou velké a vyznačují se chutí podobnou lesním malinám. Již na jednoletých výhonech se můžete dočkat první sklizně. Tento maliník plodí od poloviny srpna a podruhé v říjnu. Nevyžaduje oporu a poskytuje nadprůměrnou úrodu.

Black Jewel

Plody jsou menší až středně velké, a jak už název napovídá, mají černou barvu. Prvních plodů se můžete dočkat i na jednoletém výhonu (obvykle v průběhu srpna). Běžně ale plodí od poloviny až do konce července. Jedná se o poléhavou odrůdu, která je ale velice odolná vůče různým nemocem.

Fall Gold

Tento maliník poskytuje žluté až oranžové plody, dosahuje výšky 1 až 2 metry. Výhodou této odrůdy je menší množství trnů, než mají jiné odrůdy maliníku. Na jednoletých výhonech můžete sklízet od září do poloviny října, na dvouletých výhonech pak již od poloviny a konce července. Odrůda se vyznačuje taktéž vysokou odolností vůči kořenovým chorobám.

Maliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Golden Queen

I tato odrůda poskytuje žluté až oranžové plody střední velikosti. Můžete je sklízet již v červenci. Je mrazuvzdorná.

Tulameen

Tento maliník nevyžaduje oporu a plodí na dvouletých výhonech. Plodem jsou velké červené maliny kuželovitého tvaru. Sklízíme je na začátku července až do poloviny srpna. Velikou výhodou je i odolnost vůči kořenovým i houbovým odrůdám.

Schönemann

Tato německá odrůda maliníku je mrazuvzdorná a poskytuje bohatou úrodu. Můžete si jí užívat od července do srpna. Plody jsou tmavě červené a velké. Jejich chuť je nakyslá.

Zeva III

Červené plody této odrůdy jsou velké a vyznačují sladkou, velmi aromatickou chutí. První sklizeň je v červenci, druhá od září až do prvních mrazíků.

Boysenberry

V tomto případě se jedná o malinoostružinu poskytující černé plody. Nutné je pěstovat ji s oporou. Roste bujně.

Tayberry Buckingham

Opět malinoostružina, která byla vyšlechtěna ve Velké Británie. Může se pochlubit až 5 cm velkými, červenými plody. Jsou sladké a šťavnaté. Sklízíme je od poloviny června až do konce července.

Maliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!