Poškozené sazenice melounu

Nejčastější chyby při výsadbě melounů

Pěstujete na vaší zahradě melouny? Pokud ano, jistě víte, že pomalu nastává čas, abyste je dali na venkovní záhon. Pěstování melounů se u nás už stává jakousi tradiční záležitostí, což je dáno i postupnou změnou podnebí, kdy je se teplotní průměr neustále šplhá nahoru. Přesto ale úrodu zaručenou mít rozhodně nemusíte. Může se totiž stát, že se dopustíte některé z následujících chyb. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji, abyste se jich vyvarovali.

Příliš brzké vysazení

V našich podmínkách tradiční problém. Optimálně se na záhon sazenice dávají po 15. květnu. Při nízkých teplotách by rostlina totiž postupně začala uvadat. Teploty pod 10 stupňů Celsia a nižší už nejsou pro melouny zrovna příjemné. Ostatně přesvědčit se můžete z naší fotografie.

Poškozené sazenice melounuPoškozené sazenice melounu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nesprávné místo

Melouny vyžadují spousty sluníčka, a tak je ideální vysadit je někde na jižní místo. Severní stěna, která bude neustále ve stínu, jim rozhodně svědčit nebude. Na jaře je před výsadbou zapotřebí prokypření zeminy. Jinak si dejte pozor, abyste melouny nepěstovali tam, kde byly minulou sezonu tykvovité rostliny. Zvýšilo by se tak riziko, že budou trpět nějakou chorobou.Sazenice vodního melounuZdravá sazenice melounu: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Absence hnojení

Ano, melouny vám nejspíše vyrostou i bez hnojení, nicméně chlévská mrva na podzim zarytá do záhonu určitě stojí za to. Na jaře můžete melounům pomoct vrstvou kompostu.

Vodní melounRostlina melounu: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Správný spon

U klasických vodních melounů se používá spon 1,5 x 1 m. Lze je vysazovat po 2 až 3 sazenicích. U roubovaných by měl být spon 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů se zasypávají až po děložní lístky. U roubovaných se tradičně zasypává pouze podnož. Roub musí být nad povrchem, aby nezakořenil. Stane-li se tak, kořínky promptně odstraňte. Rostlin by se určitě nedařilo, byla by oslabena a plody by pak nemusela mít vůbec, případně by byly malé.

Poškozená sazenice melounu: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Honza Odpovědět

  Tak to děkuji za radu. Už vím kde byl problém. Sázel jsem roubované melouny stejně hluboko jako ty neroubované. A divil se , že mi buď roste podnož více než samotný meloun nebo , že bylo hodně mámo a malých plodů. Tak letos to zkusím napravit. Sazenice již mám koupené. Vyčkávají na vernadě 😀 Děkuji moc, at se daří!

 2. Hejna Petr Odpovědět

  Já se řídím heslem “ když chce něco růst v mé zahradě, musí to i přežít moji péči“. Zasadím to na sluníčku a při hodně zalévání, i něco vyroste. Pořád mám ale problém poznat, kdy je plod zralý. Trhám to, když zaschne stopka. Ale je to správně ?

 3. Věra Odpovědět

  Žiju v drsnější oblasti, výš položené, přesto jsem měla s melouny vždycky štěstí. Předpěstuju si sazenice doma za oknem a ven je dávám radši až koncem května, to už některé kvetou. Zem musí být od podzimka ale dobře prohnojená, nejlíp se jim dařilo, když jsem sehnala slepičí trus. Rozmočila jsem ho v sudu a tím občas přes léto ke kořenům zalívala. Melouny dozrávají postupně, Když některý už přestal růst (zvětšovat se), utrhla jsem ho a dala pod stříšku na dřevo uležet? dozrát? Zkrátka pak byly sladší než ty čerstvě utržené. Naučila jsem se to metodou pokus-omyl. Melouny jsme mívali ještě po vánocích: Ty poslední po utržení se dají do koše a spustí provazem do studny kus nad vodu, tam nějakým zázrakem pomalu dozrají a zesládnou. Co děti vylétly z hnizda, už se s tím nepiplám.

 4. Kodl Odpovědět

  Loni jsem měl 2 roubované melouny a měl jsem z nich 33 melounů a dával jsem je 17 května. Bylo na to počasí. Letos to je špatné není moc tepla.

 5. Míra Odpovědět

  V lednu vyryju díry na hloubku rýče a cca 30x30cm. Vyplním je slámou smíchanou s kompostem půl na půl, přihrnu trochou zeminy a překryju černou fólií, resp. pytly od loňských substrátů i mulčovací kůry černou stranou nahoru. Předpěstované sazenice mám venku pod střechou chaty ve výšce cca 1,5m na jižní straně už od poloviny dubna. Mráz je vůbec neponičí, navíc získají dobrou odolnost. Po ‚zmrzlých‘ je vysadím na stanoviště, ale fólii předtím samozřejmě odstraním. Zalévám převážně vodou z akvária, ta dá rostlině dostatek živin, a taky zředěnou kopřivovou jíchou, tou ovšem jenom do konce června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *