Nejčastější chyby při výsadbě melounů

Poškozené sazenice melounu

Pěstujete na vaší zahradě melouny? Pokud ano, jistě víte, že pomalu nastává čas, abyste je dali na venkovní záhon. Pěstování melounů se u nás už stává jakousi tradiční záležitostí, což je dáno i postupnou změnou podnebí, kdy je se teplotní průměr neustále šplhá nahoru. Přesto ale úrodu zaručenou mít rozhodně nemusíte. Může se totiž stát, že se dopustíte některé z následujících chyb. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji, abyste se jich vyvarovali.

Příliš brzké vysazení

V našich podmínkách tradiční problém. Optimálně se na záhon sazenice dávají po 15. květnu. Při nízkých teplotách by rostlina totiž postupně začala uvadat. Teploty pod 10 stupňů Celsia a nižší už nejsou pro melouny zrovna příjemné. Ostatně přesvědčit se můžete z naší fotografie.

Poškozené sazenice melounuPoškozené sazenice melounu: Foto Radek Štěpán

Nesprávné místo

Melouny vyžadují spousty sluníčka, a tak je ideální vysadit je někde na jižní místo. Severní stěna, která bude neustále ve stínu, jim rozhodně svědčit nebude. Na jaře je před výsadbou zapotřebí prokypření zeminy. Jinak si dejte pozor, abyste melouny nepěstovali tam, kde byly minulou sezonu tykvovité rostliny. Zvýšilo by se tak riziko, že budou trpět nějakou chorobou.Sazenice vodního melounuZdravá sazenice melounu: Foto Radek Štěpán

Absence hnojení

Ano, melouny vám nejspíše vyrostou i bez hnojení, nicméně chlévská mrva na podzim zarytá do záhonu určitě stojí za to. Na jaře můžete melounům pomoct vrstvou kompostu.

Vodní melounRostlina melounu: Foto Radek Štěpán

Správný spon

U klasických vodních melounů se používá spon 1,5 x 1 m. Lze je vysazovat po 2 až 3 sazenicích. U roubovaných by měl být spon 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů se zasypávají až po děložní lístky. U roubovaných se tradičně zasypává pouze podnož. Roub musí být nad povrchem, aby nezakořenil. Stane-li se tak, kořínky promptně odstraňte. Rostlin by se určitě nedařilo, byla by oslabena a plody by pak nemusela mít vůbec, případně by byly malé.

Poškozená sazenice melounu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.