Oves není jen skvělým krmivem pro zvířata. Pomůže vám se zdravím pokožky i vlasů

Ovesné vločky

Oves není jen skvělým krmivem pro zvířata. Pomůže vám se zdravím pokožky i vlasů. Oves většinou snídáme jako ovesné vločky. Je ale skvělý také v případě péče o pokožku nebo vlasy.

Jaké jsou jeho zdravotní výhody a proč ho zařadit nejen do jídelníčku?

Konzumuje se většinou jako snídaně, a je nabitý živinami. Obsahuje vláknina a minerály, které pomáhají snížit riziko srdečních chorob, cukrovky, obezity nebo dokonce rakoviny. Zlepšuje také zdraví vlasů a pleti.

Oves obsahuje vlákninu beta-glukan, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Ovesné otruby obsahují také vitamin E, což je živina pro zdraví srdce. Ovesné otruby mají dokonce více vlákniny než ovesné vločky.

Ovesné vločky

Foto: Pixabay

Je to velká pomoc v boji s cukrovkou

Oves má nízký glykemický index a jeho vysoký obsah vlákniny pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Tráví se pomalu. Potraviny, které jsou rychle tráveny, mohou zvednout hladinu cukru v krvi. Ovesné vločky ale způsobí, že obsah žaludku je mnohem složitější, a proto se tráví pomalu.

Ovesné vločky mohou také snížit dávky inzulínu. Ne všechny druhy ovsa jsou ale vhodné. Držte se dál od ochucených nebo instantních odrůd, které nejsou vůbec vhodné do zdravého stravování. Jsou nabité cukrem a jsou opakem toho, co hledáte, abyste se cítili dobře. V některých receptech můžete ovsem nahradit strouhanku.

Vzhledem k tomu, že je oves bohatý na vlákninu, pomáhá při zácpě. Ovšem hraje i důležitou roli při ochraně před kolorektálním karcinomem. Vláknina v ovsu může zabránit rakovině konečníku a tlustého střeva. A jako bonus obsahuje tato obilovina i zvláštní sloučeniny, které mají protizánětlivé vlastnosti a jsou součástí obranného mechanismu ovsa.

 

Zdroj: https://www.plant-is.cz/ovesne-vlocky/, https://www.zdravoslav.cz/blog/ovesne-vlocky-a-jejich-vlastnosti/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)