Ořechy jako univerzální lék pro tělo i duši

Ořechy

Ořechy jsou rozhodně podceňovanější, než by si zasloužily. Nejenže vás zasytí, což se v souvislosti s nimi asi zmiňuje nejčastěji, ale také posílí tělo. A to opravdu univerzálním způsobem. Nezaměřují se jen na jeden aspekt naší imunity nebo tělesných funkcí. Jednoduše dodají tělu stavební látky a umožní mu, aby je využilo přesně tam, kde potřebuje.

A jak jsou na tom ořechy, které u nás můžete v zahradách potkat nejčastěji? Pojďme si vlašské ořechy prohlédnout pěkně pod lupou.

Vliv na srdce a oběhový systém

V první řadě jsou tyto ořechy velmi dobré pro srdce. A to z mnoha různých důvodů. Mimo jiné pomáhají snižovat negativně působící LDL cholesterol a naopak zvyšují hladinu „dobrého“ HDL. Obojí má skvělý vliv na stav srdce i na snižování rizika tzv. předinfarktových stavů.

Jsou ovšem také skvělým zdrojem zdrojem L-argininu, který má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Koneckonců, ne nadarmo bývá právě z těchto důvodů přidáván například do přípravků pro podporu erekce. Ovšem i když se tato látka obvykle zmiňuje zejména v případě tělesné únavy, pozitivně ovlivňuje také úroveň duševního vyčerpání.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Zlepšují paměť a myšlení

Říká se, že vlašské ořechy jsou dobré na paměť. A rozhodně je to pravda, a to díky vysokému obsahu kyseliny listové. Tato látka je také nezbytná pro perfektní funkci nervového systému. A již zmíněný L-arginin navíc pomáhá s regenerací mozkových a nervových tkání, zejména po úrazech.

Vlašské ořechy se proto v současné době doporučují i jako skvělý doplněk stravy fyzicky aktivních lidí a dokonce i profesionálních sportovců. Tedy té skupiny lidí, pro niž je důležitá rychlá a efektivní regenerace po tréninku a rychlé hojení mikroúrazů. Díky jejich vysoké kalorické hodnotě a obsahu bílkovin doporučujeme vlašské ořechy zejména jako součást jídla během přestávky např. v pracovním procesu nebo po jakémkoliv tréninku.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)