Záhony ve svahu

Optimální dřeviny pro efektivní zpevnění svahu

Rádi byste měli na zahradě nějaké ty dřeviny a zároveň zpevnili svah? Pokud ano, rozhodně se vyplatí svahy osázet takovými stromy či keři, které mají hluboké kořeny schopné odolat i prudkým lijákům a následnému rozvodněnému podkladu. Počítejte, že takové zpevnění svahu bude sice na jednu stranu náročné, nicméně na stranu druhou získáte výsledek, který bude zcela jistě stát za to.

Jaké jsou osvědčené druhy dřevin?

Osvědčených dřevin je poměrně hodně, začneme květinami. Výbornou volbou jsou především odolné růže určené do sadu. Jsou půdokryvné a nenáročné. Výborná je třeba růže svraskalá. Krásně kvetou a obejdete se bez jakéhokoli prořezu.

Optimální jsou keře mající plody. Vyplatí se vsadit třeba na:

 • hloh,
 • tavolník,
 • lísku,
 • rakytník,
 • trnku a jiné.

Nevynechejte ani ty okrasné, jako:

 • kručinka,
 • brslen,
 • dřišťal,
 • tavolník.

Pokud hodláte zpenit spíše svah s minimálním sklonem a máte rádi spíše jehličnany, pak je optimální kleč mající mělké kořeny, případně smrky. Volit lze i jalovec. Každopádně se vyvarujte druhům přenášejícím rez hrušňovou.

Pokud máte větší plochy, vhodné jsou i břízy nebo habry, jilmy a jiné listnáče.

Svah

Jakým způsobem je vhodné prudký svah osadit?

Nejprve je zapotřebí ve svahu vyhloubit kapsy, do nichž se dá kvalitní zemina smíchaná s kompostem. Určitě nezapomeňte místa výsadby zpevnit pomocí kolíků. Pozor si dejte hlavně na sklon samotných kapes. Musí být prakticky vždy směrem ke svahu. Dobře se v těchto místech zadrží voda a rostlina bude stabilní. V prudkém svahu se vytvoření jakýchsi improvizovaných schůdku bude hodit i nám.

Další doplnění svahů

Svahy je možné samozřejmě také doplnit ještě netkanou textilií. V případě výsadby půdokryvných keřů si ale tento krok odpusťte. Optimálně se na netkanou textilii dá kůra, případně štěpka. Jinak zvažte také realizaci kamenných schodů, případně terasovitých polí. V některých případech jsou menší terasy optimální.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

   1. Aleš Pokladník Odpovědět

    Dobrý den prosím našel jsem vaše stránky na internetu. Prosím chtěl bych vás poprosit o radu či pomoc s výběrem vhodného materiálu na zpevnění našeho svahu.
    Prosím jedná se zpevnění mezi našim pozemkem a sousedním. Před 6lety jsme koupily pozemek ve svahu a pán s buldozerem nám na pozemku udělal takové terasy(tehdy jsme si to ani nedokázaly představit ted bychom asi řešili jinak) a ti se to vlastně stalo.
    Poslední ukrojení pozemku je právě mezi námi a sousední parcelou nad námi.
    Asi je téměř nemožné tam pod tím sousedčiným plotem dělat nějaké úpravy stroji je to malá šíře a také si myslím že by to bylo strašně nákladné( minibagr beton železo ztracené bednění atd)
    Prosím kdysi mě a švagra napadlo použít staré dřevěné pražce a každý zakopat cca1m do země.
    Ale pořád někde čtu jak jsou právě tyto pražce nebezpečné.Tak asi z toho nic nebude
    Prosím neexistuje nějaká sít či rostliny nebo něco jiného méně nákladného? V nejvyšším místě je výška svahu 1,5m jinak je to cca 1m
    Uhel svahu je různý 60-70s
    Mě se tedy zdá že za 6let se moc zeminy nesesunulo ale asi to může přijít kdykoli zvláště po deštích a suchu.
    Jinak je zde jíl s pískem..Celková délka pro zpevnění je cca 30m.
    Prosím v příloze přikládáme pár foto pro přehled situace.
    ¨Moc děkuji za pomoc či radu.
    Aleš Pokladník

    1. Aster Odpovědět

     Doufám, že to správně chápu – vám se jedná o zpevnění svahu nad vaší parcelou pod plotem sousední parcely – já bych se těch pražců nebála – pokud na nich nebo v jejich blízkosti pod nimi nebudete pěstovat zeleninu, jahody nebo třeba rybíz, tak se bát nemusíte. V tom případě bych ty pražce ale zatloukla pod úhlem – minimálně bych zachovala sklon stávajícího svahu, který chcete zpevnit – rozhodně bych je nezatloukala kolmo. Nevím, nakolik to bude fyzicky možné, protože to posuzuju jen z vašeho popisu.
     Pak můžete nahoru nad pražce nasadit třeba nízký plazivý skalník, nebo nízký plazivý brslen. Stejnou službu udělá i nízký jalovec. Zpevní to půdu nad pražci a zabrání to vymývání hlíny.

 1. Aster Odpovědět

  Tak podle vás, pane Štěpáne, rosa rugosa nepotřebuje údržbu? No tak si to vyzkoušejte! Za takové tři roky to bude taková spoušť, že na to zabere jen křoviňák. Totéž a ještě více platí pro půdokryvné růže typu fairy a spol. Oboje se hodí tam, kde se jednou za rok (obvykle na jaře) dostanete s nůžkami. Jinak se dočkáte jen propletence živých a suchých prutů a na estetický dojem můžete rovnou zapomenout.

  Kleče obecně mají mohutný kořenový systém i když postrádají kůlový kořen – na zpevnění svahu se hodí dobře, ale musí se udržovat pravidelným zaštipováním, jinak začnou růst do výšky a vyholovat odspodu – většina má konečnou výšku od 1,5m do 3m – samozřejmě jsou i skalkové druhy, které zůstávají nízké, ale to je úplně jiná cenová kategorie. Naproti tomu smrky (a to ani zakrslé) se na zpevnění svahu moc nehodí – leda hodně mírného a ten nepotřebujete zpevňovat.

  Velmi dobře zpevní svah keřový jalovec – navíc vydrží i dosti sucha. A kde jste nechal skalníky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *