Opravdu je nutné odstraňovat listí, které na zahradě zbylo z podzimu? Odpověď vás možná překvapí

Spadané listí

Také jsou vaše záhony umístěny pod ovocnými nebo okrasnými stromy a keři? Pak se právě teď nejspíš zamýšlíte nad jednou zásadní otázkou: měl bych tu už zpola zetlelou hmotu od rostlin vyhrabat nebo bude lepší nechat všemu volný průběh?

Ano, právě zetlelost listí je tím hlavním problémem – díky tomu se odstraňuje špatně. Proto k tomuto kroku někteří zahrádkáři přistupují už na podzim. Pracně vyhrabané listí však musí chtě nechtě něčím nahradit, pokud se chtějí postarat o maximální ochranu svých květin. A obvykle sahají po chvojí nebo mulči.

Tlející listí vašim květinám nijak nevadí

Zatímco někdo tedy nedá dopustit na shrabání listí na podzim, jiný tentýž úkon pravidelně nechává na jaro. Ovšem je dost možné, že se mýlí oba názory. Listí totiž trvalkám v jejich vývoji nijak nevadí.

Klíště

Foto: Pixabay

Na zimu je zakryje před nevlídným vlivem počasí (přečkají díky němu bez ztráty kytičky i holomrazy) a na jaře jim ve vývinu také nijak nebrání. Naopak. Jak tleje, dodává do půdy množství cenných látek, z nichž rostliny následně čerpají výživu. Na jaře tedy musíte udělat jen jednu věc – vysvobodit rašící trsy trvalek z přikrývky z listí a to posléze rozhodit vedle nich. Nic víc opravdu není třeba.

Co na (ne)uklízení listí říkají ovocnáři

Argumentem mnoha pěstitelů ovocných stromů je, že v listí se mohou ukrývat spory hub nebo škůdci. Pak stačí jen trocha oteplení a na pohromu je zaděláno. To je sice pravda, ovšem bylo by chybou myslet si, že nebezpečí jednoduše eliminujeme tím, že se postaráme jen o svou zahradu. K významnému snížení výskytu těchto patogenů by došlo jen v případě, že by totéž prováděli i pěstitelé v okolí. V zásadě tedy platí, že pokud nebyly vaše ovocné stromy v minulých letech silně napadeny chorobami nebo škůdci, nemusíte si s úklidem listí dělat hlavu. Je to jen a jen na vás.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)