Opeřenci v zimě: Co doplnit ptáčkům do krmítka a jak pro ně doma vyrobit lojovou kouli

pták

V zimě je třeba myslet na opeřence, kteří potřebují naši pomoc. Ale pozor na to, co dáte do krmítka, abyste jim neublížili. Co dávat ptáčkům v zimě? Jak vyrobit doma lojovou kouli, kterou můžete dát do krmítka, jakožto zavěsit na větve? A co rozhodně nesypat ptákům do krmítek?

V zimě opeřenci potřebují naši pomoc. Především ve dnech, kdy je vše schováno pod sněhovou nadílkou. Nicméně ptactvo se přikrmuje od listopadu do března.

Co patří do krmítka

Rozhodně tam patří pestrá, kvalitní, různorodá strava. Sýkorky mají rády různé druhy semínek, jako je například slunečnice, kosáci mají rádi sušené i čerstvé ovoce a brhlíci zase sekané ořechy. Mějte na paměti, že sušené ovoce by mělo být neslazené. Pořídit ho můžete v obchodech se zdravou výživou, jakožto si ho můžete nasušit sami. Do krmítka je možné přidat i obilná zrna. Vrabčáci a stehlíci mají rádi oves, pšenici i žito.

Krmivo můžete rovněž pořídit v obchodech, nebo si připravit vlastní. Občas můžete do krmítka přidat i dýňová semínka, len, mák či nastrouhanou mrkev. Do krmítka, okolo něj, stejně tak na stromy můžete zavěsit lojové koule.

krmítko

Foto: Pixabay

Jak vyrobit lojové koule doma

Lojové koule nemusíte kupovat, ale můžete si doma vyrobit vlastní. Není to nic složitého. Jak vyrobit tuto pochoutku? Potřebujete 100 % ztužený rostlinný tuk, použít lze rovněž lůj či neškvařené nesolené sádlo, a to ideálně hovězí. Nikdy nepoužívejte margarin. Lůj či tuk rozpusťte na pánvi a nechte chladnout. Promíchejte suché přísady (proso, ovesné vločky, loupaná slunečnicová semínka) a vmíchejte je do tuhnoucího tuku. Směsí obalte šišku nebo ji zatlačte do síťky a poté dejte do krmítka, zavěste na stromy apod.

Co nepatří do krmítka

Rozhodně tam nepatří pečivo, neboť obsahuje sůl, která je i v menším množství nebezpečná. Mějte na paměti, že krmítko rozhodně není odpadkový koš. Nesypte tam zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, přepálený tuk, kořeněná jídla apod.

Zdroj: birdlife.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay