Omračovaní zvířat před usmrcením může být v zemích EU povinné

Poražená zvířata

Včerejší den se stal z jistého pohledu historickým. Soudní dvůr Evropské unie totiž rozhodl o tom, že členské země mohou požadovat povinně před usmrcením zvířete jeho omráčení. Jakousi předlohou onoho rozhodnutí byl zákaz vlámské vlády v Belgii z července roku 2019. Ten stanovil, že omračování zvířat je povinné i v tradičních muslimských a židovských komunitách.  

Státy mohou zavést reverzibilní omračování

Které bude samozřejmě povinné. Nařízení Rady 1099/2009 má vcelku jednoznačný cíl, a to zlepšit životní podmínky zvířat v průběhu různých náboženských obřadů. Reverzibilní omráčení znamená omráčení vratné. Jinými slovy, zvíře musí být vykrveno do 15 až 23 vteřin od doby, kdy mu byly k hlavě přiloženy elektrody. Nesmí opět v daném intervalu nabýt vědomí.

Zabijačka

Poražená zvířata: Zdroj obrázku Pixabay.com

Náboženská svoboda vs. ochrana zvířat

Zajímavý je také výzkum společnosti Eurogroup for Animals, jehož výsledky jasně dokladují fakt, že si Evropané nepřejí, aby se zvířata zabíjela při jejich plném vědomí. Welfare zvířat a náboženská svoboda mohou jít bez problémů dohromady. K akceptování tohoto rozhodnutí dochází jak v zemích EU, tak i mimo ně. Pro zvířata mělo usmrcování bez předchozího omráčení velmi trýznivé důsledky.     

Případ jde k flanderskému ústavnímu soudu

Samotný případ míří k flanderskému ústavnímu soudu s s tím, že musí být rozhodnutí Soudního dvora potvrzeno a následně provedeno. Evropská strategie z farmy na vidličku by tak mohla mít další důležitý bod za sebou. Omráčení před podříznutím hrdla či pouze krkavice by se tak mělo stát povinností.

Poražená zvířata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.