Okrasná třešeň

Okrasné třešně do našich zahrad

Mezi typické zástupce okrasných třešní patří sakury, konkrétně třešeň pilovitá. Tato sakura začíná kvést v dubnu a vyznačuje se bílými nebo růžovými květy. Podle botanických odborníků je řazena mezi okrasné japonské třešně, původně však pochází z Číny.

Sakury

Okrasná třešeň sakura je v Japonsku považovány za symbol jara, čistoty a také nesmrtelnosti. V čase kdy okrasné třešně kvetou, si Japonci berou dovolenou, aby nezapomenutelný pohled na krásné květy nepropásly. Pořádají také slavnosti. Tato dřevina není zatím u nás příliš běžná. Najdeme ji spíše v parcích. A když je krásná jen jednou do roka může se pyšnit bohatostí svých něžných květů. Květy jsou velmi podobné těm našim třešním, avšak bez lahodných plodů. Po odkvětu lístky květů opadávají a sypou se na zem jako sníh.

Kde se jim nejvíce daří?

Okrasným třešním vyhovuje slunečná a teplá místa. Snesou, ale i polostín. Nejvíce se jim daří na písčito- hlinitých a čistě písčitých půdách. Sakury nejvíce vyniknou v popředí před jehličnany nebo u dřevin jemné textury. Před tím, než však sakuru vysadíte, myslete na to, že je to dřevina dorůstajíc až 10 metrů. Nespoléhejte ani na to, že výšku upravíte udržovacím řezem, ten se dělá zcela výjimečně stejně jako odstraňování starých větví kvůli tvaru. Pokud je odstranění nezbytné, tak až po odkvětu.

Nenáročné sakury i do malé zahrady

Pokud máte menší zahradu a i přes to chcete okrasnou třešni, existuj odrůdy, které jsou nižší a pro tuto dřevinu typických 10 metrů nedosahují. Vhodnou odrůdou, která nepotřebuje tolik místa je Autumnale druhu Prunus subhirtella neboli višeň chloupkatá. Charakteristické jsou pilovité listy a velmi plné květy bílé barvy s jemným růžovým nádechem. Unikátností této odrůdy mezi ostatními je květenství po celou sezónu. Dalším druhem nenáročným na prostor je Třešeň křovitá. Tento druh je možné umístit i na suchá a kamenitá místa, třeba do skalky. Keř dorůstá asi 2 metrů do kulovitého tvaru.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Iva Rejzková Odpovědět

    Dobrý den, zlomila se mi sakurka nad roubem, mám ji vykopat nebo je neděje, že ještě vyrazí? DĚKUJI IVA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *