Květiny do koupelny

Orchidea

Rádi byste oživili svou koupelnu trochou zeleně?  Existuje spousta rostlin do koupelny, které prostor rozzáří. Jedná se o rostliny, které mají teplo a vlhko, ale potřebují i nějakou dávku světla.

Kapradí

Mezi vhodné rostliny do koupelny patří například kapradí. Oblíbený je třeba ledviník. Ten potřebuje teplotu 15°C v zimě a 18 °C v zimě, Nikdy by však teplota neměla klesnout pod 10°C, jinak začnou ledviníku odumírat listy. Pro neustálé a rovnoměrné vlhko v substrátu je nejlepší použít samozavlažovací květináče. Jednou za týden je také nutné ponořit květináč do vody a osprchovat celou rostlinu. Musíte dbát i na to, aby ledviník nebyl v průvanu, nesnáší ho totiž. Dalšími vhodnými pokojovými rostlinami druhu kapradin jsou Asplenium a Adiant.

Exotické rostliny

Mimo kapradiny jsou vhodnými rostlinami v koupelně exotické tropické květiny. Do této skupiny patří  Tillandsie z čeledi bromeliovitých. Zajímavé jsou svými neobvykle barevnými květy a také tím, že jsou schopné vydržet i bez kořenů a substrátu přilepené na kusu kůry. Nejznámější zástupcem Tillandsií je Tillandsia usneoides neboli ‚,španělský mech ‘‘. Tato rostlina je schopna vytvořit až 1 metr dlouhé jakoby záclony, proto vhodným místem pro ni bude stěna u zrcadla nebo okno.  Příbuznými rostlinami Tillandsií jsou Vriesea a Gudzmania, které také mají rády teplo a vlhko.

Liány a bambus

Všechny předchozí druhy rostliny jsou trochu náročnější na pěstování a udržování. Pro ty, co chtějí nenáročnou rostlinu, je tu bambus. Bambus je vděčnou rostlinou za předpokladu, že mu dopřejete dostatek světla. Pokud vám přeroste více, než budete chtít, jednoduše ho můžete zastřihnout. Naopak Liány nepotřebují světlo skoro vůbec a dokonce snese i stín.  Pro Liány je důležité, aby teplota neklesla pod 15°C. Nejvíce Liána vynikne v nádobě jako převislá rostlina nebo jako dekorace v rohu koupelny, který byl dosud nevyužit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.