Odvrácená strana avokáda: pravda o ekologičnosti jeho pěstování

Avokádo

O avokádu často hovoříme jako o superpotravině. Považujeme ho za zdroj zdraví prospěšných tuků. Mohou se pochlubit svou lahodnou a sametovou chutí. Kromě ní ale nabízí také spoustu přínosů pro lidské zdraví a pohodu. Avšak produkce avokáda „ve velkém“ poškozuje životní prostředí a obyvatele, kteří žijí v bezprostřední blízkosti. Velké množství avokáda se vyváží z tropických oblastí Mexika (téměř 33 % celosvětové produkce této plodiny), Dominikánské republiky a Peru, Kolumbie, Indonésie, Brazílie a Keni. Největším evropským producentem je Španělsko.

Ekologický dopad pěstování avokáda

Avokádo se pěstuje rok za rokem na stále stejném místě. Tím jsou ze země odčerpávány určité živiny a dochází k degradaci půdy. Nejedná se ale o problém pouze avokáda, ale také při pěstování jiných plodin (kávy, sóji ad.). Takto narušená půda je náchylnější k chorobám, což pěstitelé řeší nadměrným používáním hnojiv a pesticidů. Tak dochází ke kontaminaci půdy, ale také podzemních vod a k narušení biologické rozmanitosti (viz snížení populace motýlu monarchy v Mexiku).

Avokádo

Foto: Pixabay

Zmenšování lesů

Mladé stromky avokáda jsou zejména v Mexiku pěstovány pod korunami lesních stromů. S postupem času, jak se avokádo vyvíjí a roste, potřebuje více světla. To farmáři řeší tak, že pokácí stromy, které avokádo obklopují. Tím tedy přispívají v konečném důsledku ke zmenšování lesních ploch a ke globálnímu oteplování (a změně klimatu).

Příliš mnoho vody

Dalším negativním dopadem pěstování avokáda je množství vody, které je zapotřebí. Podle některých studií způsobuje avokádo průměrnou globální vodní stopu 1981 m3/t. Například hroznové víno má tuto stopu ohodnocenou na 608 m3/t. Avokádo má tedy silnou potřebu vody.

Sociální dopady

S rostoucí poptávkou po avokádu vzrostlo také bohatství některých farmářů. Díky tomu si mohli dovolit více zaměstnanců. Na druhou stranu ale začaly vznikat gangy organizovaného zločinu a drogové kartely. Ty vydírají farmáře, kteří se musí dělit o své zisky. To znamená, že neplatíte pouze za zakoupené avokádo – část těchto peněz putuje právě těmto gangům. Pokud by farmáři s gangy nespolupracovali, mohlo by to mít pro ně velmi negativní důsledky: například smrt členů rodiny.

Zdroj: https://youmatter.world/en/benefits-avocados-production-bad-people-planet-27107/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!