Odrůdy brambor k uskladnění

Odrůdy brambor

Domácí brambory jsou doslova k nezaplacení. Pěstovat je lze bez problémů na každé zahradě a rozhodně si budete moci být jistí jejich výbornou chutí. Odrůd brambor existuje spousta. My se pokusíme soustředit na odrůdy brambor k uskladnění. Těch je pochopitelně spousta, a tak vybíráme takové, které jsou u pěstitelů poměrně úspěšné.

Raná konzumní odrůda DALI

Výbornou volbou pro skladování je raná odrůda DALI. Typická je poměrně pevnou konzistencí a také netmavne. Poznáte ji podle žluté hladké slupky a hlíz oválného tvaru. Co se týká rezistence vůči virům, tak ta je střední. Jinak je rezistentní i vůči strupovitosti. Z pohld vaření jde o typ BA.

Poloraná AGRIA

Vsadit můžete také na poloranou odrůdu AGRIA. Pro dlouhodobé skladování je optimální. Konzistence brambor je poněkud kypřejší. Stejně jako předchozí kultivar netmavnou a dužnina má typickou sytě žlutou barvu. Jde o varný typ B.

Polopozdní ROSSELA

Za poloranou až polopozdní je považována odrůda ROSSELA. Výborná je také pro dlouhodobé uskladnění. Poznáme ji mimo jiné podle červené slupky, které je hladká a kontrastuje s tmavě žlutou dužninou. Vynikající je tento kultivar pro svůj maximální výnos, který přináší.

Ne příliš rezistentní DITTA

Poměrně frekventovaná je i poloraná odrůda DITTA. Typická je skvělými chuťovými vlastnostmi a tím, že jde o varný typ AB. Dužnina těchto brambor je sytě žlutá. Bohužel je ale tato odrůda vcelku náchylná k houbovitým a jiným chorobám. I proto je třeba při dlouhodobém skladování sledovat podrobně stav jednotlivých brambor.

A co ostatní odrůdy?

Upozornit bychom měli alespoň zmínkou na další kultivary brambor. Mezi odrůdy brambor vhodné k uskladnění patří také ANTONIE nebo GALA. Výbornou volbou jsou také brambory odrůdy MARABEL. Záleží pochopitelně především na vaší chuti.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.