Odebíraní roubů peckovin: prosinec je ideální čas

Třešeň

V prosinci bychom už měli mít velkou část zahrady zazimovanou. Moc toho teď na ní dělat nemůžeme – s výjimkou roubování peckovin. Na odebírání roubů v prosinci se ale nehodí všechny stromy. U jabloní je potřeba ještě čekat. Avšak peckoviny, jako jsou višně nebo třešně, roubovat můžeme již nyní. Samotné roubování se provádí až na jaře, odebírání roubů je ale potřeba již teď.

Proč odebíráme v zimě?

Rouby odebíráme v zimě z jednoho jediného – avšak velice důležitého – důvodu. Rouby totiž nesmí být narašené. A to v zimě nehrozí. Narašené rouby se hůře ujímají, což je právě ten důvod, proč se do toho pouštíme v době vegetačního klidu peckovin. Rouby stříháme v rukavicích, abychom je svýma rukama neoteplovali. Stříháme je při teplotách nad -5 °C, ne nižších.

Třešeň v zimě

Třešeň: Foto Pixabay

Jak odebíráme rouby?

Rouby se odebírají až z vrcholu koruny, což je místo, kde se nachází jednoleté výhony. Právě ty potřebujeme odebrat. Pokud tedy nemáte nízkou třešeň nebo višeň, budete potřebovat žebřík. A pamatujte si: rouby odebíráme pouze ze zdravých a silných stromů. Větve na kosterních větvích neodebíráme. Jednoleté výhony poznáme podle toho, že má pouze listové výhony, dvouleté výhony mají už pupeny. To znamená, že jednoletý výhon by na jaře obrašil listy, dvouletý by plodil.

Zkrátit rouby nebo ne?

Odborná literatura praví, že z roubů je potřeba odstranit spodní dřevnatou část a pak horní, nevyvinutou špičku. Pokud bychom ale toto neudělali, bude to fungovat stejně a navíc budete mít menší ztráty vody v roubu. Je tedy na každém, aby se rozhodl, který způsob mu bude lépe vyhovovat. Nastříhané rouby můžete umístit v sáčku do lednice. Pokud jich máte větší množství, skladujte je v  místnosti, kde je teplota kolem 3 °C. Zde je zapíchejte do vlhkého (nikoli však přemokřeného) písku.

Kolik roubů odebíráme?

To závisí na velikosti stromu, který chceme přeroubovat. Existuje však obecné pravidlo, které nám to pomůže určit. Na jednu větev o průměru deseti centimetrů je potřeba zhruba tři rouby.

Třešeň: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!