Ochrana rostlin: Vybíráme správné přípravky

Vyznáte se v opravdu dobře v přípravcích na ochranu rostlin? Pokud ne, určitě to nevadí, v obchodě vám mohou přesně poradit a vy si vyberete ten pravý. Jinak vám nabídneme podrobný přehled, v němž si přípravky na ochranu rostlin podrobně představíme a roztřídíme. Půjdete tak již na nákup dobře připravení a proškolení. Volba pak bude jasné, rychlá a pohodová. Začněme tedy s různými cizími termíny vyjadřujícími konkrétní přípravky.

Cizí slova: Nevadí…

Veškeré přípravky jsou do jisté míry označeny cizími výrazy. Ty vám vysvětíme v následujících řádcích, a to jeden po druhém. Budete tak mít jasno v tom, který z preparátů si kupujete.

Fungicidy

–          tyto přípravky se využívají pro hubení houbovitých chorob

Insekticidy

–          veškeré přípravky určené pro hubení hmyzu

Moluskocidy

–          tyto přípravky jsou vhodné pro ničení veškerých měkkýšů typů hlemýžďů a slimáků

Akaracidy

–          optimální pro selektivní hubení roztočů, svilušek, a klíšťat

Rodenticidy

–          přípravky pro ničení hlodavců

Nematocidy

–          přípravky na háďátka

Herbicidy

–          hubení plevele nebylo nikdy snazší

Kontaktní či systémové řešení?

Určitě byte se měli při nákupu prostředků zaměřit i na způsob jejich použití. Některé rostliny musí být v kontaktu s konkrétní látkou. Přípravky by se tedy měly nanášet na listy, a to ze všech stran. Účinná látky by měla účinkovat přímo na povrchu jednotlivých ošetřených rostlin. U systémových přípravků je tomu poněkud jinak. Jelikož ty putují přímo rostlinou směrem ke kořenům a postupně ji likvidují kompletně.

Preemergentní nebo postemergentní přípravky?

Pokud si pořídíte postemergentní přípravky pro hubení plevele, budou účinkovat až v době po vyklíčení plevele. U preemergentních přípravků se setkáme s tím, že může hrozit proniknutí látek do půdy a její postupně degradování. Klasiku u systémových přípravků představuje Roundup obsahující látku glyfosfát.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.