Ochrana květů před mrazem: žádná metoda není stoprocentní

Slivoň myrobalán

Mráz je velkým nepřítelem, před kterým se nikdy nelze ochránit na sto procent. Zejména v případě květů ovocných stromů. Ochrana květů před mrazem zahrnuje několik různých metod. Nepočítejte ale s tím, že zachráníte celou úrodu. Tyto metody ale mohou škody způsobené mrazem alespoň minimalizovat. Díky nim se vám může pomoci zachránit alespoň část úrody. Nejvíce ohrožené jsou květy těch stromů, které kvetou brzy, jako je meruňka, broskvoň, slivoň či třešeň.

Ochrana květů fumigací

Jedná se o spalování organickým materiálů, jako je vlhké dřevo nebo rašelina. V první řadě samotné organické materiály, které hoří, jsou zdrojem tepla. Navíc tyto materiály vytváří nad sadem vrstvu kouře, od které se teplo odráží zase zpátky dolů – ke stromům. To by mělo zajistit, že teplota v okolí vašich stromů bude vyšší, a do určité míry by to mělo vaše stromy ochránit před mrazem.

Jabloň květ

Foto: Pixabay

Vytápění v sadu

Tato metoda spočívá v tom, že se spaluje dřevo nebo jiná pevná paliva. Účelem je dosáhnout vyšší teploty v oblasti rostlin, které chceme tímto způsobem ochránit před mrazem. Majitelé sadů k tomuto způsobu využívají speciální stroje, které mohou být mobilní nebo stacionární a vyrábí teplo spalováním plynu. Mnohem primitivnější jsou speciální plošiny, na nichž hoří dřevo nebo pevná paliva. Tyto plošiny jsou umístěné například na traktoru.

Mlžení sadu

Mlžení sadu vodou je poměrně účinným způsobem, jak ochránit ovocné květy před mrazem. Bohužel je tato metoda poměrně náročná, a to nejenom finančně. Voda musí být rozstřikována malinkými kapkami, a to rovnoměrně. Toto neustálé pokrývání stromů vodou způsobí, že mrznoucí voda přenáší teplo do rostlinných pletiv. Pokud je vody ale příliš mnoho, mohou se pod tíhou ledu zlomit větve stromů, na kterých jsou rampouchy. Takto je možné ochránit stromy před mrazem až do mínus 7 °C.

Použití chemických přípravků

Pokud na ochranu před mrazem myslíte včas, můžete použít chemické přípravky, které zvyšují odolnost rostlin proti mrazu. Je zapotřebí je aplikovat ještě před květem.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-chranit-kvety-ovocnych-stromu-pred-mrazem.html

https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/7104-ochronic-sad-przed-poznowiosennymi-przymrozkami

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!