Ocet na zahradě: Obyčejný kouzelník, který toho zvládne hodně

Ocet

Jednou z nejlevnějších surovin, která se používá při přípravě mnohých jídel, je bezesporu ocet. Jeho použití je multifunkční a nehodí se rozhodně jenom na okyselení jídel či ochucení salátů. Především na zahradě s ním dokážete doslova a do písmene divy. My se na některé základní triky s octem podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Kyselomilné rostliny si pochutnají

Přesně tak. Třeba takové hortenzie, gardénie nebo rododendrony milují kyselý podklad. Ocet k němu dokonale dopomůže. Ideální je příprava speciálního roztoku. Opravdu vůbec nic složitého. Potřebovat budete 250 ml octa a 4 litry vody. Obojí smícháte a mírně okyselíte půdu.

Bič na cizí kočky v zahradě

Chtěli byste se zbavit cizích koček, které chodí k vám na zahradu? Máme pro vás jednoduché řešení. Stačí vám obyčejný ocet. Prostě jej nastříkejte do míst, která kočky rády navštěvují. Když k octu přidáte ještě pár kapek esenciálního oleje, budete mít jistotu, že se v daných místech kočky procházet nebudou.

KočkaFoto: Pixabay

Jednoduše se zbavíte mravenců

Ti jsou v domácnosti také pohromou. Když se usídlí v posezení mezi dlažbou, také moc radosti nenadělají. Odpuzovač mravenců vyrobíte smícháním stejného množství vody a octa. Když roztok nastříkáte na místa, kde se mravenci koncentrují, máte vyhráno.

MravenciFoto: Pixabay

Řezané květiny vydrží mnohem déle

Když do vody po odřezání spodní části řezaných rostlin dáte dvě lžíce octu a jednu lžičku cukru, můžete si být jistí, že vydrží čerstvé delší dobu. Trik funguje také na růže, jež jsou často součástí různých výzdob a ve vázách vypadají nádherně.

Vinné mušky zmizí

Malinkaté otravné vinné mušky mohou představovat problém především v interiéru. Stejně tak se ale mohou vznášet okolo ovocných stromů. Když smícháte ocet s vodou, přidáte trochu cukru a lžičku melasy a dáte všechno do nádobky, již pověsíte na strom, mušky nakonec uváznou v této nádobce. Nebudou tak obtěžovat kohokoli, kdo se bude okolo stromu pohybovat.

Zdroje info: tojenapad.dobrenoviny.sk, living.iprima.cz, bydlimeutulne.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.