Nízký záhon, kopcovitý záhon, nebo vyvýšený záhon? Všechny mají svá pro i proti

Záhon

Jaro už se pomalu blíží a rozhodně není od věci popřemýšlet o tom, jaké záhony budete letos na své zahrádce mít. Někdo patří mezi klasické příznivce standardních nízkých záhonů. Velmi zajímavý je ale také kopcovitý záhon, případně vyvýšený záhon. Každý z těchto zmíněných typů záhonu má své přednosti a také zápory. My se na všechny podíváme mnohem podrobněji právě v tomto článku.

Nízký záhon jako klasika mnohých zahrad

Tento typ záhonu se využívá nejčastěji, a to hlavně proto, že je velmi jednoduchý na založení. Využít můžete prakticky jakékoli místo, jež se vám na zahradě nabízí. Vybrat si lze z mnoha druhů nízkých záhonů. Výborné jsou různé čtvercové, kruhové záhony, případně mandaly nebo záhon nazývaný jako klíčová dírka. Tento typ si můžete prohlédnout na náčrtu.

Nízký záhon ve tvaru klíčové dírky

Nízký záhon ve tvaru klíčové dírky: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Postup založení nízkého záhonu

V první řadě je třeba provázkem vytyčit danou plochu. Poté se podél provázku oddělí záhon od trávníku pomocí rýče. Na plochu se vyplatí použít kartony papíru, které nejsou potištěné. Ty se poté důkladně prolijí vodou. Pak přichází vrstva zemin a kompostu o tloušťce nějakých 10 až 20 cm. Následuje opětovné prolití vodou. Nakonec přijde 5 cm mulčovacího materiálu.  

Realizace nízkého záhonuRealizace nízkého záhonu: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Kopcovitý záhon pro vyšší výnos na menší ploše

Oblý tvar kopcovitého záhonu zajistí vyšší výnos na poměrně malé ploše. Jeho velkou předností je možnost vytvoření na relativně malé ploše s tím, že se může jednat i o kousek zahrady, který je neúrodný. Obsahovat bude velké množství živin. Počítat byste měli s mnohem větším vynaloženým úsilím při jeho zakládání. Skládá se hned z několika vrstev, které jsou jasně patrné v následujícím nákresu.

Kopcovitý záhonKopcovitý záhon: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Postup založení kopcovitého záhonu

Na začátku je opět vytyčení plochy záhonu. Po celé ploše záhonu se vyryjí drny a dají mimo jeho budoucí plochu. Vyhloubit je třeba ornici v hloubce 20 cm a dát ji opat mimo plochu záhonu a drny. Do středu záhonu se uloží větvě a pařezy, jež se zakryjí dřevnatým odpadem. Na tuto plochu se dají obrácené drny trávy a zašlapou. Pak přijde silná vrstva posečené trávy nebo listí. Vše se zakryje rozleželým kompostem a lehce sešlape. Nakonec přijde vrstva kompostu a vyryté ornice uložené podél záhonu.

Realizace kopcovitého záhonuRealizace kopcovitého záhonu: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Vyvýšený záhon pro maximum pohodlí

Už vás nebaví neustálé se ohýbání až k zemi? Hlavně u starších osob se není čemu divit. Vyvýšený záhon je sice náročný na vybudování, nicméně i esteticky vypadá náramně. Navíc může obsahovat obří množství živin, jež povedou k mohutné úrodě. Na rozvrstvení vyvýšeného záhonu se opět můžete podívat v následujícím schématu.

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Postup založení vyvýšeného záhonu

V první řadě se opět vytyčí provázkem plocha záhonu. Ideální je vyhloubit také velké množství zeminy, jež se využije nakonec do vrchní části vyvýšeného záhonu. V místech bočnic záhonu se zemina nechá. U jílovité půdy se vyryjí jen travní drny. Při dostatku zeminy není třeba výkop ani řešit. Pod bočnice záhonu se vyplatí řešit drenáž z drceného kamene o frakci 4 až 8 mm. Dřevo se tak přímo nebude stýkat s půdou. Dodrží se také rovina umístění záhonu. Na dno je ideální umístit pletivo pro králíky, aby se dovnitř nedostali škůdci. Zakrytí záhonu je totožné s kopcovitým záhonem.

Realizace vyvýšené záhonu
Realizace vyvýšeného záhonu: Foto se svolením Ivany Moany Plesníkové

Zdroje info: Autor, idnes.cz, homebydleni.cz, mojebiozahrada.cz  

Náhledové foto: Pixabay    

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.