mrkev1

Neznámé triky pro pěstování mrkve

V tomto článků jsme pro vás připravili několik tipů, díky kterým budete letos sklízet krásné mrkve. Není totiž nic lepšího než si pochutnávat na mrkvi z vlastní zahrádky. Ať už je vařená nebo syrová, stává výživnou součástí našeho jídelníčku, vhodná již pro ty nejmenší (děti od 4 měsíců). Aby se vám povedlo vypěstovat si opravdu kvalitní mrkev, přinášíme vám několik tipů, které třeba ještě neznáte.

Vlhkost je důležitá

Až do vyklíčení je zapotřebí udržovat půdu, do které mrkev vysejeme, vlhkou. Protože ji vyséváme na jaře, neměl by to být takový problém. Pokud víte, že se vám nepodaří zalévat tak často, jak je třeba, můžete záhon přikrýt netkanou textilií, kůrou nebo slámou, která bude vhlkost v půdě zadržovat.

Mrkev: Zdroj obrázku Pixabay.com

Měkká půda pro rovné mrkve

Větších a rovných mrkví dosáhnete tehdy, když je budete pěstovat v měkké půdě. Můžete proto půdu zjemnit dobře vyzrálým hnojem nebo kompostem (čerstvý hnůj není vhodný, protože může způsobit rozvětvení kořene mrkví). Mrkvi se taktéž nedaří v příliš kyselé půdě. V ideálním případě by se hodnota pH měla pohybovat od 6 do 6,5. Pokud se rozhodnete použít hnojivo, nemělo by obsahovat příliš mnoho dusíku.

Prostor pro výsev mrkve

Připravte si řádky, které budou od sebe asi 30 centimetrů. Jednotlivá semínka vysévejte do hloubky asi 1 centimetru a ve vzdálenosti asi 2,5 centimetrů od sebe. Po dokončení výsevu zakryjte semena tenkou vrstvou mulče, jako je rozdrcená kůra nebo sláma, abyste je udrželi vlhká.

Prvních několik týdnů je nejdůležitějších

Jakmile vaše rostliny začnou klíčit, je dobré přidat k sazenicím další mulč. To obohatí půdu a udrží ji vlhkou. Prvních několik týdnů je pro pěstování mrkve nejdůležitější. V průběhu této doby se vytvoří základní mrkvový kořen, ze kterého se poté vyvine mrkev. Během několika prvních týdnů po výsadbě budou mrkve příliš malé na to, aby úspěšně konkurovaly plevelům. Nepoužívejte žádná hnojiva proti plevelům, abyste nepoškodili jednotlivé mrkve, ani je nevystavujte jiným chemikáliím.

Bezpečné sklízení mrkve

V některých případech se vám sice může podařit vytáhnout mrkev ze země, obecně tak ale riskujete její poškození. Abyste dostali mrkev ze země celou i s natí, je vhodné půdu kolem mrkve uvolnit rýčem. Poté hýbejte mrkví ze strany na stranu a nakonec ji vytáhněte ze země. Mělo by to jít snadno.

Mrkev: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

16 komentářů

 1. Jiří Odpovědět

  Jediné neznáme při pěstování mrkve je v tomto článku snad pouze „hnojivo proti plevelům“
  Tak zahradě zdar a hurá na to!

  1. Karl Odpovědět

   Chacha, to ano. To jsou „rady“ pro ty, co viděli zahrádku leda v TV – a to ještě moc zběžně. Mě by třeba zajímal názor odborné (?) autorky, jak jednoduše vysít semínka po 2,5 cm (pokud nejsou už připravená na pásku). Mrkev není hrášek, víme…

   1. Aster Odpovědět

    Já vám to povím jinak – vysejte mrkev spolu s ředkvičkou do jednoho řádku – ušetří vám to práci – když budete sklízet ředkvičku, současně už můžete jednotit mrkev – co vy na to, znalče 😀 vy jste viděl zahrádku jinak než v TV nebo z balkonu v paneláku 😀 😀 😀 tyhle rady v článku jsou totiž právě pro panelákové faraony…

 2. jarin Odpovědět

  většina těchto „odborných “ článku je na nic, ale dnes udělám výjimku – opravdu je důležitá vlhkost v počátku pěstování a měkká půda pro dlouhé rovné mrkve i hnojení vyzrálým kompostem

  1. Aster Odpovědět

   No, kdysi jsem vysela krmnou mrkev (víte-li. co to je) i červenou do jílovité půdy – z nedostatku místa. Takové obří a rovné mrkve jsem ještě nikdy neměla.
   P.S. víte, co to je jílovitá půda? 😀

 3. Gregor Odpovědět

  „Abyste dostali mrkev ze země celou i s natí, je vhodné půdu kolem mrkve uvolnit rýčem. Poté hýbejte mrkví ze strany na stranu a nakonec ji vytáhněte ze země.“
  Nikoli tedy vytáhnout a pak hýbat. Převratná moudrost. Ještě zbývá informovat nás, že voda na zalévání musí být mokrá.

 4. Jája Odpovědět

  No odbornou stránku nebudu řešit, ale ta čeština by u toho, kdo píše články měla být opravdu čestinou. Jednak tedy výsadba = sázení, správně by mělo být výsev= setí. Semínka se sejí, sazeničky se sázejí (např. sázení již předpěstovaných sazenic salátu – u mrkve se nic nepředpěstovává, že). No a dále se všude mluví o „mrkvích“ nikoliv o mrkvi – „budete sklízet krásné mrkve“ x budete sklízet krásnou mrkev. „Větších a rovných mrkví dosáhnete…“ x větší a rovné mrkve dosáhnete… „Protože mrkve vyséváme na jaře…“ x protože mrkev vyséváme na jaře… A kupodivu někde to má dobře, takže vlastně neví, jak to správně psát – „Mrkvi se taktéž nedaří v kyselé půdě“ x podle toho jak to psal dosud, měl asi napsat Mrkvím se taktéž nedaří… Nechápu, strašné, nedá se to číst. Zase jeden paskvil, pak má mladá generace umět česky, když čte takové zmatlané články.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Děkuji za postřeh, singulár a plurál kolegyni lehce unikly, na výsadbu a výsev už jsem ji upozorňoval minule. Dá si pozor.
   Tak jako tak jsem opravil, nicméně za konec světa bych to nepovažoval.

  2. Aster Odpovědět

   Toto tady fakt není o češtině – o mrkvi asi víte…ho…kulové. Vaše slohovka mě nezajímá – už jen proto, že ten váš paskvil se taky nedá číst…zmatlanino 😀

 5. Ivan Odpovědět

  Pěstování mrkve je jednoduché, zvládne každý, i začátečník. Jen s tou vlhkostí u sebe na zahradě musím být opatrný. Jeden den vidím husté řádky čerstvě vzešlých rostlinek a za 2-3 dny tam jsou tak 2-3 rostlinky na celý řádek. Zbytek zlikvidovali slimáci. Ale to je jiný příběh.

 6. Aster Odpovědět

  Už jste někdy opravdu viděli, co jsou schopni udělat na zahrádce panelákoví faraóni? Věřte, že to nevymyslíte! Já to viděla – a všichni měli „zaručené rady a postupy“ z internetu – a nejednalo se jen o mrkev.
  V dnešní době, kdy každý může pověsit na internet své rady (bez ohledu na použitelnost a správnost) se můžete dočíst takové kraviny, že vám zůstane rozum stát. A nejvíc „chytrých“ rad mívají lidé okolo 40 – 50 let – ti mají recept na všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *