Nemáte finance na školu v přírodě? Může vám přispět stát, musíte ho jen správně požádat

Pokojové rostliny

Nemáte finance na školu v přírodě? Může vám přispět stát, musíte ho jen správně požádat. Vzdělávací programy v přírodě, jako jsou školní výlety na tábory v přírodě nebo do středisek venkovního vzdělávání, nabízejí dětem neocenitelné zážitky, podporují pocit nezávislosti, zlepšují učení a podporují úctu k životnímu prostředí.

Rostoucí náklady na tyto programy však způsobují, že jsou pro mnoho rodin nedostupné, což poukazuje na významnou mezeru v rovnosti ve vzdělávání. Tento problém vyvolal diskusi o tom, zda by stát neměl zasáhnout a zpřístupnit tyto příležitosti všem žákům bez ohledu na finanční situaci jejich rodiny. Ovšem částečně s to už děje, jen o tom mnoho lidí neví.

Finanční zátěž rodin

Náklady na vyslání dítěte na týdenní školu v přírodě se mohou pohybovat od 4 000 do 6 000 Kč která roste, pokud je v rodině dětí více), což je pro mnoho rodin značná částka. S rostoucím finančním zatížením značná část žáků o tyto vzdělávací výlety přichází.

Děti na zahradě

Foto: Pixabay

Státní pomoc už je dostupná

Pokud se v podobné situaci poznáváte, podívejte se, zda by se na vás nevztahovala jednorázová dávka hmotné nouze – tu je totiž možné využít právě i a potřeby dětí., stačí o ni pak zažádat na úřadu práce.

Pomoci mohou i patroni

Ale jsou tu i další možnosti. Charitativní organizace, neziskové organizace, a dokonce i samotné školy často pořádají fundraisingové kampaně zaměřené na dotování nákladů na vzdělávací cesty pro studenty, jejichž rodiny by si je jinak nemohly dovolit. I to tedy může být cesta.

 

Zdroj: https://www.ochrance.cz/aktualne/na-vydaje-na-skolaka-lze-zadat-urad-prace-o-jednorazovou-davku/, https://www.penize.cz/davky-v-hmotne-nouzi/408776-reknete-si-o-davku-na-skolni-vydaje-urady-chybuji-rika-ombudsmanka, https://financnezdravejsi.csas.cz/cs/web/mimoradna-okamzita-pomoc

Náhledové foto: Pexels

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)