Nejznámější chyby při kompostování: Děláte je také?

Kompost

Kompostování se řadí mezi tradiční činnosti, bez nichž se žádný majitel zahrady neobejde. Vždyť kompost je naprosto vynikajícím organickým hnojivem napomáhajícím růst jak mnohých plodin, tak i dřevin a okrasných rostlin. Ať už máte doma kompostér nebo klasický kompost, určitě byste se měli vyvarovat několika chyb. Ty mohou vést až k tomu, že kompostování pozbude svého smysl. Co e tedy všechno může stát? Čtěte dál, na ty neznámější omyly upozorníme.

Malý kompost postačí!

Tak na to pozor! Většinou se stává, že si toto lidé myslí. Opak je ale většinou pravdou. Když se na kompost skutečně dává vše, co má, počítejte s tím, že kompostované věci budou mít objem. Ať už se jedná o trávu, zbytky zeleniny nebo cokoli jiného. Postupem času se díky tlení objem zmenšuje. Vy ovšem musíte počítat s větším prostorem.

Kompost

Kompostér: Foto Radek Štěpán

Zetlí i tvrdý odpad

Pokud dáte do kompostu uschlé klasy kukuřice, větší větve, které nepřecvaknete zahradnímu nůžkami, můžete počítat s tím, že budou uvnitř strašit ještě hodně dlouho. Pozor dejte i při kompostování trávy. Ta, která bude nahoře, bude nejspíše usychat a budete z ní mít seno, což nepotřebujete.

Jídlo se na kompostu ztratí také

To nejspíše ano, nicméně počítejte s tím, že bude doslova magnetem pro nejrůznější hlodavce a jiná zvířata. Za chvilku se vám to bude těmito zvířátky na kompostu hemžit, což si samozřejmě zrovna nepřejete.

Vlhkost není nezbytná

Opak je pravdou. Právě vlhkost napomáhá urychlení tlení jednotlivých kompostovaných věcí. Jestliže vlhkost v kompostu chybí, rozhodně čas od času stojí za to jej zavlažit.

Kompost

Kompost: Foto Pixabay

Míchat kompost není třeba

Rozhodně čas od času kompost pořádně promíchejte. Docílíte tak mnohem lepšího promísení jednotlivých jeho součástí a postupné tlení bude efektivnější.

Tlení lze urychlit chemií

To sice ano, nicméně chcete mít v kompostu a následně po jeho aplikaci na záhon chemii? Určitě ne, tak se jejího nákupu vyvarujte!

Kompost: Foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.