Svízel syřišťový: Zapomenutá léčivka pomáhající od různých neduhů

Svízel syřišťový

Znáte svízel syřišťový? Pokud ne, pak jste rozhodně na správné adrese, protož si ho v následujících řádcích poměrně podrobně představíme. Označovaný je latinsky jako Galium verum a označován je také mnohými dalšími lidovými názvy. Jen namátkou uvádíme třeba syřidlo, syřišťová bylinka nebo květ sv. Jana. V současné době se lze setkat s několika různými druhy svízele, a to třeba i se svízelem přítula, latinsky Galium aparine, který běžně roste ve volné přírodě, na polích a loukách. Je považován za plevel a zemědělci ho ve velkém ničí prostřednictvím herbicidů. My se ovšem budeme věnovat především svízeli syřišťovému a svízeli povázka.

Svízel přítula

Svízel syřišťový

Samotný svízel syřišťový najdeme nejčastěji ve vyšších polohách v horách. Rostlina je typická vzpřímeným tvarem a minimální výškou 30 až 60 cm. Vyznačuje se tradičními žlutými květy zabarvenými až dozlatova. Charakteristický je také tolik typickou vůní po medu.

Svízel povázka

Tento druh svízele je typický především žlutými světlými kvítky, které jdou až do velmi světlé barvy. Velmi podobné květy má třeba i šáter latnatý. Jeho vůně je ovšem poněkud trpčí. Najít svízel povázku není složité. Roste prakticky všude, nejčastěji na stráních, okolo lesních a polních cest. Když kvete, pak rostlina spíše leží, než že by stála. Oba dva svízele mají tradiční léčebné účinky, které jsou fakticky totožné.

Jaké mají oba druhy svízele pozitivní účinky?

Pokud si uvaříte svízelový čaj, nejspíše po jeho vypití pomůžete ledvinám, játrům i slinivce. Všechny orgány dokáže tato rostlina efektivně čistit. Výborné jsou i masti ze svízele, které pomáhají při nejrůznějších kožních obtížích a také údajně dokážou do značné míry eliminovat projevy akné. Použít se dá klidně i čerstvě vymačkaná šťáva z této rostliny. Potřou se jí inkriminovaná místa a nechá se působit. V lidovém léčitelství se svízel mnohdy používá i jako prostředek při onemocněních nervového charakteru a epilepsii.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.