Nejvyšší čas pro výsadbu česneku: Malý trik pro maximální úrodu

Česnek a sůl

Skvělý česnek z vlastní zahrádky rozhodně stojí za to. Domácí pěstování česneku je u nás poměrně oblíbené a mnozí pěstitelé už nyní vyhlížejí ideální čas pro výsadbu česneku. Ten pochopitelně přichází v době, kdy se pomalu blíží mrazy. Rostlina se musí uchytit, ale nikoli přerůst, aby nakonec zmrzla. Optimální je sledovat předpověď počasí. Hovoří se o třech týdnech před tím, než přijdou silnější mrazy. Tak jako tak nyní přichází zřejmě jedna z posledních možností.  

Ochrana před parazity je velmi důležitá

Nepochybně. Moření česneku se stává jakousi povinností v mnohých oblastech, kde se pěstuje. Mořidlo je schopné ochránit česnek před různými chorobami i parazity. Pokud si nechcete některý ze standardně vyráběných prostředků nakupovat, můžete vyzkoušet velmi jednoduchý domácí prostředek. Vyrobit si jej lze takřka zadarmo, jelikož se jedná o obyčejnou kuchyňskou sůl, tedy chlorid sodný. Ten má mimo jiné vynikající dezinfekční vlastnosti.  

Česnek máčený v domácím solném roztoku

Česnek máčený v domácím solném roztoku: Foto Radek Štěpán 

Výroba jednoduchého solného roztoku

Opravdu vůbec nic složitého. Stačit vám bude pouze jedna jediná polévková lžíce soli a 1 litr teplé vody. Jak na samotné namoření česneku? Poté, co se sůl kompletně rozpustí ve vodě, rozdělte palici česneku na jednotlivé stroužky. Ve fyziologickém roztoku by se měly stroužky česneku máčet zhruba 20 minut. Poté je třeba stroužky vyndat a nechat kompletně oschnout.

Následovat může výsadba

Pokud nastal čas, můžete se pustit do výsadby česneku. Stroužky musí mířit kořenovou částí dolů. Od sebe by měly být zhruba 8 cm a mezi řádky nechte 20 cm. Na zimu se pak může vzrostlý česnek pokrýt vrstvou spadaného listí nebo rašelinou.   

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Česnek a sůl: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.