Nejvhodnější hnůj, který můžete mít po ruce po celý rok. Založení kompostu je snadné

Hnůj

Organické a zcela ekologické hnojivo? Bezpochyby kompost, který se získává z rostlinných zbytků. Kompostování je produktivní způsob, jak zlikvidovat všechny rostlinné druhy (od trávy až přes kuchyňské zbytky), přičemž jejich využitím získáte kvalitní kompost, který značně zvýší kvalitu půdy v záhonech a kultivuje ji. Jak se kompost vyrábí a jak se využívá na zeleninových nebo květinových záhonech?

Kompost z rostlinných zbytků

Co je to kompost? Zapamatujte si, že se jedná o směs rostlinných zbytků, která se neustále rozkládá a může být využita jako výživný zdroj živin, protože obsahuje velké množství minerálních látek a doplňků z rostlinných zbytků nebo posekané trávy. Kompostovat lze i odpad ze stromů nebo plodů a keřů v době podzimu. V nutných případech lze kompostovat zbytky okrasných rostlin, různé ovoce a zeleninu. V každém případě musí být zbaveny plísně nebo jiných nemocí. I tyto produkty lze kompostovat:

  • menší větvičky nebo zničená kůra
  • plevelné rostliny
  • zbytky zeleniny z domácnosti (slupky, zbytky přírodních produktů a zeleniny, další výživa, vaječné skořápky)
  • uschlé jednoleté rostliny
  • odumřelé nebo opadané okvětní lístky
  • jahody na podzim
  • nejedovaté ořezané rostliny
Kompost
Zdroj: Pixabay

Umístění a použití kompostu

Plocha pro kompost musí být mimo základní cesty nebo záhony. Vhodná plocha je na okraji zahrady a nesmí být neustále na místě, kde dopadá většina denního světla. Je vhodné zajistit sběrnou nádobu nebo ohraničit její okraj z plechů či dřeva před větrem a teplota uvnitř sběrného místa musí být mezi 10-30 °C. Rozklad lze urychlit rozdrcením rostlinných zbytků, což pravidelně trvá téměř 12 měsíců. I proto se vyplatí mít v blízkosti elektroměrový rozvaděčlektroměrový rozvaděč  a zásuvku. Elektrická drtička je velmi výkonná. 

Zcela hotový kompost se využívá jako substrát, mulč nebo hnojivo pro zeleninové záhony, okrasné rostliny nebo stromy, které produkují ovoce. Zralý kompost poznáte podle jasně matné a hnědé barvy a přírodní zemité vůni. Výhodou využití kompostu je, že nehrozí přehnojení chemicky upravenými hnojivy!

Využívání hnojiv má své výhody, které může využívat každý z nás. Pokud máte zeleninou zahradu, měli byste urychleně nějaký kompost založit!

Zdroj info: pestujme.cz, aazdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.