Nejkrásnější keře podzimu: Ozdobí vaši zahradu až do vánočních svátků

abélie

Je vám líto, že léto s barevnými květy rostlin a stromů je v nenávratnu? Věřte, že krásnou zahradu plnou záplavy červené a modré můžete mít i na podzim. Stačí vysadit ty správné keře. Prozradíme, které to jsou.

Podzim neznamená, že vaše zahrada už nebude hýřit barvami. Ba naopak. Pokud si do zahrady pořídíte některý z níže uvedených keřů, nebudete o krásu ochuzeni. Druhy keřů, které oživí a zkrášlí váš venkovní prostor díky nádherným květům i plodům.

Krása růžových zvonků

Abélie velkokvětá je poloopadavý až opadavý keř, který dorůstá do výšky 1 metru. V průběhu léta má keř tmavě zelené listy, které se na podzim změní na vínovou. Zvonkovité květy světle růžové barvy na keři můžete vidět i v říjnu, zpravidla až do příchodu prvních mrazíků. Keř je velmi odolný vůči mrazu, vydrží i teploty do -23 °C. Abélii svědčí slunné místo či polostín a kyselá půda.

Z bílé na modrou barvu

Blahokeř trojmý patří mezi okrasné keře. V říjnu se jeho bílé květy změní za modré plody chráněné purpurovým kalichem. Keř zaujme i neobvyklým olistěním. Mladé listy mají načervenalý nádech. Postupem čase se zbarví do zelené. U tohoto keře je důležité zavlažování. Avšak je třeba si dát pozor na případné přemokření. V jarním období potřebuje více dusíku, v létě zase je potřeba více draslíku.

Podzimní krása barevných listů

Mezi další krasavce, kteří zkrášlí vaši zahradu, patří ibišek syrský. Jedná se o keř, který je znám pro své nádherné a velké květy, které mohou mít zbarvení bílé, růžové či levandulové. Keř oživí zahradu i na podzim, a to svými listy, které se zbarví do žluta. Ibišek syrský dorůstá do výšky až 3 metrů. Má rád slunné místo.

brslen

Foto: Pixabay

Hvězda zářící na podzim

Brslen evropský je v jarním a letním období více či méně přehlížený pro své obyčejné zelené olistění.  Na podzim se stává hvězdou, a to díky poněkud neobvyklým plodům, které tvoří šarlatově růžové čtyřpouzdré a 2 cm velké tobolky a jasně oranžové míšky ukrývající semena. Jedná se o rychle rostoucí keř, který dorůstá do výšky okolo 3 metrů a šířky kolem 2,5 metru. Nachází uplatnění i při tvorbě živých plotů. Daří se mu ve vlhké půdě, která je bohatá na živiny, zvládne i mokrou půdu na slunci či v lehkém polostínu.

Keř, který upoutá značnou pozornost

Callicarpa bodinieri neboli krásnoplodka je dřevinou, která dorůstá do výšky 2 až 3 metry. V říjnu na keři mezi žloutnoucím a pomalu opadávajícím listovím dozrávají lesklé plody, které mají tmavě fialovou barvu. Připomínají umělé korálky. Na rostlině vydrží až do jara. Jejich intenzita se projeví naplno v zimě nad sněhovou pokrývkou.

Zdroj: ireceptar.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay