Nejčastější problémy při pěstování orchidejí a jak je řešit

Orchidej

Existuje jen velice málo lidí, kterým se orchideje nelíbí. Jedná se o naprosto nádherné rostliny, které mají unikátní tvar květů. A jejich výhodou je to, že tento tvar si uchovají po dlouhou dobu. Pro začátečníky se hodí nenáročná odrůda Phalaenopsis, ideálně jednobarevná, protože nádherné strakaté hybridy mohou být náročnější na údržbu. I tak ale nejste ochuzeni, protože orchideje poskytují spoustu krásných barev: bílou, růžovou, fialovou atd.

Žluté listy orchidejí

Pokud listy vaší orchideje pozbývají svou zelenou barvu a mají spíše nádech do žluté (nebo jsou již úplně žluté), pravděpodobně půjde o problém s dostatkem vlhkosti. To znamená, že je potřeba zvýšit rozestupy mezi jednotlivými zálivkami. Zálivky provádíme tak, že substrát zcela ponoříme na minimálně 25 minut do odstáté teplé vody (ideální teplota vody je 25 až 30 °C). Tato zálivka by měla vystačit na asi týden a půl. Dalším projevem nedostatečné zálivky jsou gumovité listy orchidejí.

Žluté listy ale mohou být způsobeny také nedostatkem světla. Zde je nasnadě jediná pomoc: přemístit rostlinu na jiné místo, kde je více světla. Popřípadě můžete u orchideje použít umělé osvětlení, které využijete zejména v zimních měsících, kdy je denního světla méně.

Orchidej

Foto: Pixabay

Poupata žloutnou a opadávají

Když už to vypadá, že vaše orchidej po odmlce znovu pokvete, najednou dojde k opadu poupat. I zde se jedná pravděpodobně o nedostatek světla, zejména když se netvoří nové stonky. Dalším důvodem ale může být příliš suchý vzduch nebo průvan. Orchideje bychom nikdy neměli mít poblíž ovoce nebo zeleniny, protože také díky jejich přítomnosti dochází k opadu poupat.

Listy se snadno uvolňují od rostliny

Spousta lidí se domnívá, že se jedná o nedostatečnou zálivku. Opak je ale pravdou. Listy, které jsou „uvolněné“ jsou způsobeny nadbytkem vlhkosti spojeným s nepravidelnou zálivkou. Abyste se tomuto nepříjemnému jevu vyhnuli, snažte se orchideje zalévat ne ve chvíli, kdy začnou zasychat listy, ale zhruba jednou za dva týdny.

Usychání spodních listů

Určitá míra usychání listů orchidejí je zcela normální koloběh života. Listy odumírají, aby uvolnily místo novým, mladým listům. Někdy je usychání listů ale způsobeno nedostatečnou velikostí květináče. To poznáte podle toho, že neusychají jen spodní, ale také horní listy. Listy totiž nemají dostatek vzduchu pro svůj růst. Myslete také na to, že ne všechny kořeny orchideje musí být umístěny v květináči – ve svém přirozeném prostředí orchideje rostou na stromech, bez půdy, aniž by na těchto stromech parazitovaly.

Kořeny v zemi hnijí

Tento problém může vyřešit přesazení. Hniloba je obvykle způsobena nadměrnou vlhkostí vzduchu v kombinaci se slabým osvětlením a vysokou vlhkostí půdy.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/12/20/vyrashhivanie-orhidej-v-domashnih-usloviyah-sovety-professionala/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!