Kočka má 500 chuťových pohárků. Jak ji správně nakrmit

Kočka

Pokud si pořídíte kočku, pochopitelně chcete, aby se měla co nejlépe, byla zdravá a co nejlépe prospívala. Hodně důležitou roli hraje u koček pochopitelně hlavně strava. Na rozdíl od psů jsou kočky z hlediska potravy hodně vybíravé. Vždyť také mají hned 500 chuťových pohárků. Jak byste tedy měli ideálně kočku krmit, aby byla zdravá a pyšnila se skvělou kondicí? My se v následujících řádcích na některé důležité aspekty podíváme podrobněji.

Instinkt lovce v hlavní roli

Strava kočky by na rozdíl od té psí měla být bohatá hlavně na živočišné bílkoviny. Vždyť kočka stále má instinkt lovce. Ano, je jasné, že byla domestikována, nicméně i přesto si ráda uloví nějakou tu volně žijící myš. Ta je pro ni jakousi klasickou kořistí. Ostatně hovoří o tom také odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek. Konkrétně říká: „Typická kořist volně žijící kočky je myš. Ta je složena z 65 % vody a zbytek tvoří: 50 – 60 % živočišné bílkoviny, 20 -30 % tuk, 3 – 8 % sacharidy a 6 – 8 % minerální látky. Pokud tedy chceme kočce připravit kvalitní potravu, měli byste se držet těchto poměrů a také myslet na to, že strava by měla být „živá“ – měla by si zachovávat přírodní charakter a všechny nutriční hodnoty vstupních surovin a obsahovat probiotika důležitá pro zažívací a imunitní systém kočky. Udržením všech těchto parametrů lze v případě granulí pro kočky dosáhnout pomalým sušením ingrediencí při teplotách maximálně do 38 C° a následným lisováním za studena s přidáním probiotik.“

KočkaFoto: Pixabay

Jíst by měla i několikrát denně

Kočka by měla mít přístup k potravě fakticky celý den. Je třeba počítat s tím, že kočky přijímají potravu ve velmi malém množství a mnohdy i v průběhu noci. Jedná se o imitaci chování v přirozeném prostředí koček. Kočka nesmí zůstat bez potravy déle než 48 hodin. Pak už zpravidla dochází k nevratným změnám v oblastech jejího tenkého střeva a jater.

Rozhodně kočky nepřekrmujte

Poměrně důležitý aspekt. Spousta koček nejen v České republice bohužel trpí nadváhou, a tak mají další zdravotní obtíže. Jen namátkou bychom mohli jmenovat cukrovku, problémy s močovými cestami, oslabený imunitní systém a jiné potíže. Nejvíce na nadváhu trpí kočky chované doma a kočky po kastraci. U dospělé kočky obecně platí, že potřebuje na den 40 – 90 kcal na kilogram své váhy a výrobci toto berou v potaz při sestavování doporučené denní krmné dávky.   Kvantita podávaného krmiva samozřejmě také záleží na tom, zda máte kočku chovanou výhradně doma nebo má vaše kočka i přístup ven,“ dodává Jiří Švihálek.

Zdroj info: Yoggies press

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.