Nejběžnější chyby při péči o stromy – vyvarujte se jich a vraťte se k osvědčeným metodám našich předků

0vocný sad

Nejběžnější chyby při péči o stromy: Dřeviny jsou neodmyslitelnou součástí našich zahrad. Přesto při jejich pěstování dělá mnoho lidí stále stejné chyby. Vyvarujte se jich.

Je pravděpodobné, že většina dvorů ve vašem sousedství má alespoň jeden strom. Stromy jsou krásné na pohled a poskytují úkryt před teplem a slunečním svitem.

Mulčovací „sopky“ u stromů

Mulčovací vrstva pomáhá chránit stromy před sekačkou a zabraňuje vysychání půdy. Ale hromadění mulčovací kůry na kupě může způsobit hnilobu. Navíc, když je mulč příliš hluboký, zabraňuje kořenům stromů získat kyslík, který potřebují. Vhodný je mulč z tvrdého dřeva, který se pomalu rozpadne a poskytne půdě některé živiny. Udržujte mulčovací vrstvu do hloubky 2-3 palce.

Kdoule

Foto: Pixabay

Absence prořezávacího tmelu

Prořezávání stromů a keřů podporuje zdraví rostlin, ale vynechte prořezávací barvy. Ty ve skutečnosti utěsní houby a bakterie, které mohou rostlině způsobit onemocnění. Navíc většina tmelů na řezy je na bázi ropy, což pro živou tkáň není zrovna zdravé.

Nesázejte pouze na mladé stromy

Nově vysazené stromky občas potřebují pomoc, aby se postavily rovně. Současně se ale stromy musí pohybovat a kymácet ve větru, aby jim mohly růst silné kořeny a kmeny. Připoutání kmene ke kůlu nebo drátu zabraňuje přirozenému pohybu, čímž je přirozenému vývoji kmene a kořenů zabráněno. Takový strom je tak od začátku předurčen k záhubě. Proto při výsadbě na ne úplně optimálních nesahejte pouze po hodně mladých stromcích a dejte šanci i starším jedincům. A pokud je to přece jen třeba, připevňujte strom k opoře co nejvolněji. Budete tak mít jistotu, že bude mít dostatek místa ke svému rozvoji, ale přitom se docela jistě nezlomí.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jarni-prorezavka-zvysi-urodu-a-ozdravi-stromy.html, https://hobby.magazinplus.cz/1783-unor-je-idealnim-mesicem-k-prorezani-ovocnych-stromu-a-keru-zajistite-si-tak-bohatou-urodu-ovoce.html, https://bydleni.instory.cz/1692-pri-podzimnim-prorezavani-stromu-a-keru-si-dejte-pozor-na-tri-velmi-caste-chyby.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)