Kuny jsou noční můrou většiny majitelů aut a půd – jak se jich zbavit?

Kuna lesní

Pokud se vám na půdě, ale i jinde kolem domu či v domě usadila kuna, rozhodně se snažíte o to, jak se jí co nejrychleji zbavit, než zničí například izolace, kabely, ale i další materiály, na které narazí. Kuna je sice krásné zvíře, ale ne obdivované. V případě, že máte ložnici v podkroví a dostala se vám do izolace, jistě víte, jaký dokáže dělat rámus. Ať je to jakkoli, jedno zůstává neměnné, a to je, jak se kuny zaručeně zbavit. Máme pro vás několik tipů. 

Zahrajte si na detektiva

Možná vám to zní zvláštně, ale doporučujeme, abyste ze všeho nejdříve zjistili, kudy k vám kuna přichází, kde máte nějaký otvor či díru. To zjistíte pomocí stop. V případě, že na půdě či kdekoli jinde žádné známky vniku nenajdete, posypte podlahu v podkroví moukou. Další den se nezapomeňte podívat, kudy stopy vedou. Utěsněte otvory a vyčistěte prostor.  

Kuna
Foto: Pixabay  

Využijte jejich čich

Stejně jako vás odrazuje pach kuny, zkuste i ji odradit určitou vůní. Možná jste kdysi již slyšeli, že kuna nesnese bobkové listy, rozmarýn, skořici a mnoho dalších, ale z vlastní zkušenosti doporučujeme sáhnout po silnější vůni. A tou jsou naftalenové tablety. Ano, sice zapáchají, ale fungují. Pokud je neseženete, použijte chlorové tablety do bazénu anebo látku namočenou v naftě. Tento způsob je nevyhubí, ale zato je odradí.

Využijte svého čtyřnohého společníka

Máte doma či na dvoře kočičku či pejska? Jestliže ano, využijte jeho srst. Při vyčesávání vašeho milého mazlíčka srst nevyhazujte, ale raději ji dejte na půdu. Stačí, když ji na půdě pohodíte kolem zdí. Kuna sice na půdu dorazí, ale pach srsti ji odradí. Nikoli z důvodu, že by zapáchala, ale z toho důvodu, že cítí přítomnost svého nepřítel. Pokud vám kuny pojídají kabely v autě, zavěste srst pod kapotu.

srst-pes
Foto: Pixabay

Pohybové čidlo

Kuny reagují na zvuk, ale také na světlo, které je umí vyplašit. Na půdu můžete zkusit nainstalovat silnou zářivku s pohybovým čidlem. Jakmile se kuna pohne, vstoupí na půdu, světlo se rozsvítí a zvíře vystraší. Využít také můžete ultrazvukové plašičky, které disponují LED bleskem.      

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/best-marten-repellent-check-how-to-keep-martens-away.html

https://www.denik.cz/chalupareni/nepritel-ve-vlastnim-dome-jak-se-zbavit-kuny-v-podkrovi-21220815.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)