Nebojte se pěstování citronů. Pěstování ze semen není vůbec náročné.

Citron

Nákup již vzrostlého citronovníku může být sázkou na jistotu, nicméně se to může prodražit. Pokud často kupujete citrony, možná byste mohli zvolit jinou možnost. Z plodů vyjměte pecky, které můžete použít na pěstování vlastního citronovníku. A ten může i plodit! Vyberte jen pecky, které vypadají zdravě – nejsou splasklé a nevypadají vysušeně. Jedině ty mají šanci se pořádně ujmout.

Zasaďte semínka

Pecky stačí zasadit do běžného substrátu. Pokud je nechcete nebo nemáte čas zasadit ihned po vyjmutí z plodu, dejte je na vlhké místo (například do misky s vodou). Semínka vám nikdy nesmí vyschnout. Zeminu zalévejte tak dlouho, dokud voda nezačne odtékat. Pak přestaňte. S takto připravenou zeminou naplňte květináč. Semínka zasaďte do hloubky 1 až 1,5 cm. Od této chvíle potřebují semínka světlo, teplo a vlhko. Dejte květináč na takové místo, kde jsou vyhovující podmínky.

Citronovník

Foto: Pixabay

Jak lépe zachovat vlhkost?

Pokud se bojíte, že by substrát mohl vyschnout, můžete se pokusit vytvořit prostředí skleníku. Stačí, když květináč přikryjete průhlednou fólií nebo sáčkem, do kterých uděláte několik dírek. To vytvoří naprosto skvělé prostředí pro vzejití semínka. Není to ale nutné. Asi za dva týdny by rostlinky měly začít klíčit. V tuto chvíli fólii (pokud jste ji použili) začněte postupně odhrnovat, aby se rostlinka postupně přizpůsobila okolnímu prostředí. Světlo a teplo je pro růst podmínkou.

Dočkáte se plodů?

Citronovník je krásná rostlina sama o sobě. Pokud ale toužíte po sklizni vlastních plodů, budete jej muset naroubovat. Po pěti letech je možné váš stromek naroubovat. Roub lze získat od pěstitelů, kteří už mají zavedenou plodící rostlinku – někteří je nabízejí dokonce online, takže stačí trochu hledat. Jakmile získáte roub, seřízněte svůj stromek na 30 cm výšky. Do středu kmenu udělejte kolmý zářez, a právě do něj vložíte roub. Zpevněte speciální páskou určenou na roubování a můžete použít i štěpařský vosk. Za nějakou dobu byste se měli dočkat svých prvních plodů.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/pestovani-neomezenych-zasob-citronu-v-byte-ci-dome-je-to-jednodussi-nez-se-zda/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!