Amarylis2

Návod k pěstování amarylis

Krásné výrazné květy na silném stvolu. Přesně to je amarylis. Chcete-li na zahradě opravdu pestrobarevné květy, které budou vypadat moc hezky, pak je tato květina vynikající volbou. Bílá, žlutá, oranžová, anebo klidně i žíhaná či temně rudá. Vytvoření krásných aranžmá z těchto květin je poměrně frekventovanou záležitostí. Vázy kombinované s těmito květy vypadají moc hezky. Podívejme se tedy na pravidla, která je třeba dodržovat při pěstování těchto květin.

Nákup cibulek amarylisu

Pokud budete nakupovat hvězdník amarylis, tak je třeba nakoupit kvalitní cibulky. Učinit byste tak měli již na podzim anebo v zimním období. Ideálně je skladovat tyto cibulky při teplotě okolo 15 stupňů Celsia, a to v úplné tmě. V momentu, kdy uvidíme u cibulky poupě, bude zapotřebí cibulku dát do země. Jedna třetina cibulky musí být nad zeminou. Zapomenout byste neměli na velmi silnou drenážní vrstvu. Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia. Pokud máte okno obrácené na západní anebo jižní stranu, pak umístěte květináč právě na něj.

Počátky pěstování amarylisu

Na počátku je zapotřebí udržovat mírně vlhkou zeminu až do doby vyrašení květního stvolu. Rostlinu je po celou dobu zapotřebí zalévat a jednou za týden přihnojit. Od poloviny května, kdy už nemohou nastat mrazy, ji můžete s klidným srdcem dát i ven. Jestliže bude na mírně teplém místě, pak jí vydrží květy klidně až několik týdnů, a to do počátku žloutnutí listů.

Po odkvětu…

Poměrně důležité je starat se vhodně o amarylis po odkvětu. V první řadě je zapotřebí omezit zálivku. Odkvetlé květy nemohou zůstat přímo na rostlině a je zapotřebí se o ně postarat. Proberte je a postupně odstraňujte. Od půlky léta výrazně omezte zálivku a pak již nezalévejte vůbec. Cibule dáte do chladu a v listopadu je znovu můžete zasadit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Milada Laňková Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne, jen drobná „češtinská“ poznámka:“ …cibule zasít“ jak píšete? Snad zasadit, ne? Sejí se semínka ! Jinak díky za rady, pane učiteli! ML

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   samozřejmě máte pravdu a nedostatek jsem ihned odstranil.
   Asi se u mě projevila přemíra práce.
   Děkuji za přízeň.
   Radek Štěpán

 2. Jana Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne prosím o radu
  mám amarylis již několik let, každý rok nádherně kvetl
  až jednou se po odkvětu na velké cibuly utvořily nové menší cibulky, oddělila jsem je a samostatně zasadila
  ale už je to třetí rok a vůbec žádná nevykvetla, ani ta původní, co dělám špatně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *