Nakupujeme substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro pokojovky

Kdo někdy nakupoval substráty pro pokojové rostliny, dá nám zapravdu. Produktů je na trhu spousta. V každém hobby marketu na vás vybafne nepřeberné množství lepších nebo horších, levnějších i dražších substrátů. Jak se v tom vyznat? Pokusíme se o malý exkurz do světa tohoto produktu.

Proč speciální zemina pro pokojové rostliny

Pokojové zeminy jsou různé. Každé se hodí jiný druh substrátu. Většinou je však nevhodné, pokud použijeme půdu z venkovní zahrady. Používáme tedy substráty pro pokojové rostliny. Pokud zvolíme správnou, bude zastupovat nenahraditelné funkce. Půda drží rostlinu v květináči a zásobí rostlinu vodou. Protože se však koupené substráty prodávají většinou v igelitových sáčcích, je nutné je před aplikací nechat chvíli provzdušnit.

Respekt k potřebám rostliny

Pokud vybíráte v obchodě speciální substrát pro pokojovou rostlinu, je nutné znát potřeby této rostliny. Jde o stěžejní pravidlo. Je-li rostlina závislá na kyselé zemině – zvolte směs s podílem rašeliny. Neutrální pH mívá poté zpravidla půda drnová a listová. Kyselost půdy si můžete i sami ověřit. Stačí na to lakmusový papírek. Dobré je také nezapomenout na to, že zemina a její složky se rychle vyčerpávají. Proto je důležité pravidelně přihnojovat. Samozřejmě, lze to řešit i každoročním přesazováním, ale hnojení vychází lépe – časově i náročností. Navíc každý rok by taková přesazovaná rostlina zažívala neuvěřitelný šok a těžko říci, zda by se dožila toliko času, jako rostlina přihnojovaná.

Univerzální vs. speciální substrát

Pro pokojové rostliny se prodává univerzální substrát, který lze použít na většinu takových rostlin. Obyčejně totiž potřebují neutrální půdu. Takové univerzální substráty se připravují ze směsí zeminy, rašeliny a kůrového humusu. Existují i mezi pokojovými rostlinami takové, které jsou náročné, a univerzální substrát nepostačuje jejich potřebám. V takovém případě musíte zvolit substrát speciální. Jde například o citrusy, orchideje, rostliny okrasné listem. Vždy tedy hledejte substráty přímo pro tyto rostliny. Dále se to týká například masožravek, palem nebo kaktusů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.