Nákup jedlých kaštanů: Podle těchto tipů to zvládnete

Jedlé kaštany

Vánoce jsou za rohem a v podstatě v každém obchodě nabízejí jedlé kaštany. Plody kaštanu setého jsou skutečnou delikatesou. To je ostatně známo po celém světě. Vždyť třeba ve Spojených státech amerických tradičně připravují na Den díkůvzdání krocana s kaštanovou nádivkou a mnohde jinde se tradičně pečou či vaří. V našich podmínkách není kaštanovník setý nijak výrazně rozšířenou dřevinou, a tak se s plody setkáváme nejčastěji v supermarketech. Tady nám je ovšem ne vždy prodávají čerstvé. Jak tedy poznat kvalitu? Vcelku jednoduše podle následujících tipů. Než je ale uvedeme, podíváme se na látky, jež by měly jedlé kaštany obsahovat.

Bohatý zdroj užitečných látek

Jedlé kaštany obsahují doslova gejzír různých pro lidské tělo důležitých látek. Jmenovat bychom mohli například mangan, fosfor, zinek, železo, draslík, vápník, hořčík a spousty dalších. Fungují jako antioxidanty schopné zbavit játra různých škodlivých látek. Obsahují minimum sacharidů, takže jsou výbornou volbou i pro diabetiky. Jedlé kaštany dokážou snižovat krevní tlak a údajně bojují i proti stresu. Měly by nabudit také paměť. Jinak obsahují také mraky vitamínu C. Minerální látky pomáhají ke zlepšení kvality pokožky, nehtů i vlasů.

Jedlé kaštany

Jak poznáte kvalitní plody jedlých kaštanů?

Aspektů je pochopitelně hned několik. My se na ně podíváme podrobněji.

Viditelná plíseň

Kaštany si v obchodě prohlédněte ze všech stran. Pokud jsou jen trochu plesnivé, nebrat. Plíseň se tvoří hlavně v horní části plodu. Vzniká v důsledku přítomnosti vlhkosti při skladování a převozu.

Miniaturní dírky

Méně častá záležitost, nicméně s červíky se u jedlých kaštanů lze setkat také. Podívejte se, jestli někde v plodu není miniaturní dírka. Podle ní červivé plody zaručeně poznáte.

Barva rozhoduje

Čerstvé jedlé kaštany jsou sytě hnědé a lesknou se! Pokud takové v supermarketu nenajdete, pak se nákupu raději vyhněte. Setkáte se spíše se staršími plody majícími nedobrou chuť.

Krabatá slupka? Nebrat!

Mnohdy mají v obchodě jedlé kaštany krabatou slupku. To je známka jejich vyschnutí. Když takový kaštan vyloupnete, bude tvrdý a ke konzumaci nevhodný.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.