Nahraďte plastové sadbovače za papírové plato od vajec

Plato od vajec

Zahrádkářské obchody i supermarkety nás zásobují speciálními nádobkami, které jsou vhodné na předpěstování různých rostlin. Mají spoustu výhod, proto je také kupujeme. Předpěstované rostlinky jsou silnější a poskytnou nám dřívější úrodu. Bez předpěstování bychom některé rostliny ani nemohli pěstovat, anebo by užitek z nich nebyl tak velký (typicky například rajčata). Avšak použití plastových sadbovačů může být dost nepraktické. Vysvětlíme proč.

Papír je ekologický

Dříve jsme sadbovače ani nekupovali – postačili kelímky od jogurtu nebo jiné plastové obaly. Avšak plast není materiálem, který bychom mohli použít přímo v zahradě. Pokud své rostliny předpěstujete v papírovém obalu (jako je například ten od vajec), můžete je dát do půdy i s tímto papírovým podkladem. Díky tomu můžete své rostliny ochránit při manipulaci. Jejich kořínky tak zůstanou chráněné. A papír se v půdě zakrátko rozloží.

Plato od vajec

Foto: Pixabay

Méně substrátu

Na výsev semínek obvykle používáme speciální substráty, které si za tímto účelem kupujeme. Představte si, kolik substrátu musíte dát do kelímku od jogurtu a kolik postačí do jednoho důlku od vajíčka v platu. A navzdory tomu, že je půdy méně, pro rostlinky to bohatě stačí. Využití plata od vajec je tedy také ekonomické. A to hned dvakrát – v případě, že nestřádáte kelímky či jiné nádoby, možná byste zbytečně utráceli za komerční sadbovače.

Poslouží také roličky od toaletního papíru

Pokud přemýšlíte, jakým dalším způsobem se dají vytvořit papírové sadbovače, aniž byste do nich vkládali další peníze, tak jistou možností jsou také roličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Ty je ale potřeba ještě trochu upravit – vytvořit jim dno. Můžete to udělat tak, že z jedné strany roličku nastřihnete – řez by měl být dlouhý asi 3 cm. Roličku pak z této strany poskládejte tak, aby vzniklo dno. Tato metoda je sice pracnější a možná bude třeba použít i nějaký tácek (pro jistotu), ale je také úsporná a účinná.

Zdroj: https://svetkreativity.cz/prakticky-zpusob-jak-vyuzit-plato-od-vajec-pro-pestovani-rostlin/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!