Možnosti sušení ovoce

Pokud se vám urodilo více ovoce a vy nevíte, co s ním, usušte si jej. Že nevíte, jak na to? Sušení je jednoduché, navíc má několik výhod. Sušením u všeho ovoce zachováte většinu nutričních hodnot, je dobře skladovatelné a velmi chutné. Nabízíme vám pár rad, jak si ovoce usušit.

Jaké ovoce se hodí pro sušení

Sušit můžete ovoce, až když je dozrálé. Peckové ovoce by mělo být malinko přezrálé. V žádném případě nesušte ovoce, které je červavé, nahnilé, napadené nemocemi, nebo dokonce plesnivé. Takovéto ovoce byste nekonzumovali ani v syrovém stavu, tak se jej nesnažte usušit. A jaké ovce můžete sušit? Určitě znáte a chutnají vám sušená jablka. Oblíbené je sušení švestek a sušení meruněk, které jsou pro sušení ideální. Mezi další, velmi známé sušené ovoce, patří hrušky, ale i třešně či višně.

Jak postupovat při sušení ovoce

Nejprve ovoce dobře omyjte. Poté jej odstopkujte a některé ovoce, jakou jsou například jablka a hrušky, můžete také oloupat. Ovoce je pak chutnější a vypadá lépe, nicméně ve slupce a také pod ní je mnoho vitamínů, takže za nás jednoznačně doporučujeme neloupat. Peckové ovoce musíte odpeckovat. Jablka a hrušky byste si měli nakrájet na plátky, někteří doporučují sušit i půlky či čtvrtky. Švestky, meruňky, třešně či višně sušte vcelku.

Sušení ovoce

Abyste předešli hnědnutí ovoce, předehřejte je v páře nebo je ponořte na pár minut do horké vody. Sušit ovoce můžete v sušičkách na ovoce nebo v troubě. Sušičky na ovoce jsou v dnešní době velmi oblíbené, a i jejich cena je příznivá. V takové sušičce se dá kromě ovoce sušit i zelenina a houby. Sušená zelenina je stejná jako zmrazená. Sušit můžete rajčata, papriky, celer, petržel, mrkev či dýni. Nejvíce však lidé suší ovoce v elektrické troubě. Plynové trouby nejsou pro sušení vhodné. Ovoce v elektrické troubě sušte na roštu. Ideálně je začít spodním ohřevem a pak přidat horní. Nastavte si teplotu 90°C a ovoce sušte zhruba 30 minut. Zaleží na tom, jak velké kusy ovoce sušíte. Po půlhodině snižte teplotu na 70 °C a ovoce dosušte. Teplotu můžete postupně snížit až na 50°C. Záleží na tom, jaký druh ovoce sušíte a jak velké kousky máte v troubě. V průběhu sušení můžete ovoce ochutnávat, abyste zjistili, zda už máte hotovo. Hotové usušené ovoce dejte do nádobky a uložte na chladné a suché místo Čas od času ovoce zkontrolujte, zda nechytá plíseň.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.